Z protezą, a jak na własnej nodze!

Tomasz Czarnecki, Daniel Walaszek, Piotr Jaworski oraz Mateusz Krzeszczyk uroczyście, ale z uśmiechem na ustach, wyrzucili stary lej protezy do kosza na śmieci. Dzięki nowatorskim operacjom, ich komfort życia znacznie się poprawił. Fot. Anna Moraniec, archiwum Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznych

W Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznych, będących inicjatorem zabiegów osseointegracji spotkali się pierwsi pacjenci, którzy je przeszli: Daniel Walaszek i Tomasz Czarnecki (operowani w maju) oraz i Mateusz Krzeszczyk i Piotr Jaworski (operowani w sierpniu). Jedni przyjechali na skorygowanie zaprotezowania drudzy dopiero po zaprotezowanie. – Jedno co mogę powiedzieć z całą stanowczością to to, że gdybym jeszcze raz miał decydować, czy poddać się tej nowatorskiej operacji, to bym się zdecydował i innych do tego namawiam. To inny komfort życia. Ba, coraz częściej idąc, zapominam, że nie mam nogi. Dla ludzi aktywnych to idealne rozwiązanie – mówi Daniel Walaszek.

Wszyscy jednak podkreślają jedno: – Osseointegracja to bardzo drogi zabieg i niestety nie refundowany. Tak naprawdę protezy z lejem powinno się wyrzucić do kosza. Dać ludziom szanse na w miarę normalne życie
– mówi Tomasz Czarnecki. I dodaje, że po pracy jeszcze z przyzwyczajenia odpina protezę. W leju nie dało się chodzić dłużej niż to konieczne, bo robiły się pod nią rany i odparzenia. Wystarczy jednak, że wieczorem córka zapyta „Tato, może pojechalibyśmy do babci?”. A ja w 4 sekundy jestem gotowy. Wcześniej byłoby, „O nie córcia, znowu mam zakładać protezę? Nic z tego” – kończy. O odparzeniach i otarciach pod starymi umocowaniami protez, mówią też wszyscy. Wspominają opuchnięcia, uczucie pieczenia – Proszę sobie wyobrazić, że teraz już jeżdżę na rowerze, ostatnio całe 7,5 km. A jeszcze pół roku temu nie mogłem jeździć, bo czasem noga po prostu mi odpadała, gdy lej się poluzował – śmieje się Daniel.
Mniej entuzjastycznie, ale z wielką nadzieją wypowiadają się panowie później operowani, którzy zostali dopiero zaprotezowani. – Wypadek miałem w 2008 r., kiedy byłem dzieckiem. Mam słabszą kość udową, mało wyrobione mięśnie uda. Muszę nad sobą popracować. Jedno jednak jest pewne – komfort życia bez leja czy z lejem jest nieporównywalny – mówi Mateusz. A Piotr Jaworski dodaje, że rozwiązanie jest wspaniałe i powinno być nareszcie stosowane jako standard. Żeby jednak tak się stało, musi być chociaż częściowo refundowane, bo koszt 160 – 170 tys. zł nie dla każdego jest do udźwignięcia. Ludzie muszą się zapożyczać albo liczyć na datki. Byle stanąć jak na „własnej nodze”.

Nowatorska metoda

Zabieg osseointegracji – nowatorska metoda protezowania, polega na śródkostnym wszczepieniu implantu, który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy. O innowacyjności osseointegracji świadczyć fakt, że Polska jest w pierwszej „10”krajów Europy, gdzie takie zabiegi zaczęto wykonywać. Dla rzeszowskich techników ortopedów to także nowe doświadczenie, ale są przekonani, że to przyszłość dla ich pacjentów. – 3 lata zabiegaliśmy o to, by osseointegracja zaistniała w Polsce. Wreszcie się udało – cieszy się Mariusz Grela. Mężczyźni muszą jeszcze parę miesięcy poczekać, nie forsując nogi, dopóki implant nie zleje się całkowicie z kością. Powrót od wszczepienia implantu do pełnej sprawności może trwać nawet 12 miesięcy. Osseointegracja to największa rewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiającą pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności. Jest rekomendowana pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych, szczególnie aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy wiążącej się z wykonywaniem aktywności fizycznej. Przyczyny amputacji są różne: wady wrodzone, istniejące choroby (miażdżyca) lub traumatyczne wydarzenia takie jak wypadki komunikacyjne czy wypadki przy pracy (zmiażdżenia, wyrwania, porażenia prądem elektrycznym itp.).

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jasmopm
3 dni temu

Google Emini S&P Trading Secret,it’s about trading Emini S&P, you won’t regret it, these guys are doing it right by me.

bloger
bloger
4 dni temu

super fachowcy ,oby takich więcej.Po fajrancie zrobili nawet protezę łapy małemu kundelkowi

fasr3e
5 dni temu

Google Emini S&P Secret to know the best futures trading system there is.

Stefan
Stefan
8 dni temu

Gratulacje!