Z Przemyśla i Rzeszowa do Pragi już od grudnia?

Jest szansa, że od początku grudnia z Podkarpacia do Pragi będziemy mogli podróżować w komfortowych warunkach, jakie oferują czeskie pociągi RegioJet. Fot. RegioJet

Od początku grudnia ma zostać uruchomione nowe połączenie kolejowe relacji Mościska – Przemyśl – Praga. Na tej trasie będzie jeździł prywatny czeski przewoźnik RegioJet. Z powodu covidu-u decyzje o nowym połączeniu w tym roku były zmieniane kilka razy.
W końcu zdecydowano, że skoro otwarto dla pociągów granicę polsko-ukraińską, to pociąg z Mościsk do stolicy Pragi może jeździć.

– Czekaliśmy na otwarcie granicy polsko-ukraińskiej dla pociągów i skoro jest taka decyzja, to możemy uruchomić połączenie z Mościsk przez Przemyśl do Pragi – poinformował Super Nowości Aleš Ondrůj, rzecznik prasowy RegioJet w Pradze.
– Obecnie ustalamy szczegóły ze stroną ukraińską, bo bez przejazdu naszych pociągów do Mościsk taka nowa linia nie byłaby dla RegioJet opłacalna. Mamy w planach rozpoczęcie kursów na początku grudnia. Dysponujemy już odpowiednim taborem i przydzielony został personel obsługi. Zapytaliśmy rzecznika czeskiego przewoźnika kolejowego, ile kosztowałyby bilety na trasie Przemyśl – Praga, ale stwierdził jedynie, że za wcześnie jest o tym mówić. – Oferujemy jak najwyższy poziom usług za jak najlepszą cenę – powiedział przedstawiciel RegioJet.
Wprawdzie nie ma jeszcze ostatecznego rozkładu jazdy dla połączeń: Lwów – Przemyśl, Kraków – Ostrawa, Pardubice – -Praga, ale wstępnie już informowano o godzinach odjazdu tego nocnego pociągu od strony Czech. Możliwe, że odjazd RegioJet byłby o godz. 22.10 i jechałby przez: Pardubice, Ostrawę, Czechowice-Dziedzice, Kraków, Tarnów, Przeworsk, Jarosław i Rzeszów. Do Przemyśla dotarłby o godz. 7.30, a do Mościsk o godz. 9.30. Tak więc ze stolicy Czech do Przemyśla podróż trwałaby 9 godzin i 20 minut. Natomiast od strony Ukrainy (z Mościsk) pociąg wyruszałby o godz. 21 czasu ukraińskiego, czyli o godz. 20 polskiego. Z Przemyśla wyjechałby o godz. 21 czasu polskiego, a do Pragi dojechałby następnego dnia o godz. 6.10. W składzie jeżdżącym na odcinku Mościska – Przemyśl – Praga mają znaleźć się wagony sypialne. Trasa zgodnie ze zgłoszeniem ma liczyć: 376 km na terenie Czech, 380 km w Polsce i 8 km na Ukrainie.

Mariusz Andres

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Galicjok
Galicjok
2 dni temu

Pzeciez to nie jest pociag dla polakow tylko dla UKRAINCOW.
Czesi sa zapobiegliwi od tysiacleci i chca sciagnac Ukraincow jako tansza sile robocza do Czech. Czy to tak ciezko zrozumiec co sie dzieje ?

Tomek
Tomek
2 dni temu
Reply to  Galicjok

To chyba dobrze. Tego Polacy oczekują, żeby UPAińcow było jak najmniej w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Stefan
Stefan
3 dni temu

Według wszystkich poprzednich informacji, na odcinku Przemyśl – Kraków pociąg ten miał się nie zatrzymywać. Skąd więc informacja o postoju w Rzeszowie? Ktoś to sprawdził, czy pisze nieprawdę?

Tomek
Tomek
2 dni temu
Reply to  Stefan

Pewna jest tylko śmierć i podatki. Reszta jest zmienna, rozkłady jazdy też.