Z Res-Drob-u nie będzie już śmierdzieć?

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia mają nadzieje, że władze wojewódzkie i miasta Rzeszów wreszcie wpłyną na Res-Drob i przestanie śmierdzieć. Fot. Paweł Dubiel
Mieszkańcy osiedla 1000-lecia mają nadzieje, że władze wojewódzkie i miasta Rzeszów wreszcie wpłyną na Res-Drob i przestanie śmierdzieć. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Władze wojewódzkie i miejskie: – Produkcja zakładu musi być ograniczona.

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia od lat wdychają smród dochodzący z zakładu przetwórstwa drobiu Res-Drob. W tej sprawie od lat interweniują, ale bezskutecznie. Pojawiło się jednak światełko w tunelu, bo podczas spotkania u wojewody podkarpackiego, mieszkańcy dowiedzieli się, że władze będą naciskać na częstsze kontrole w tym zakładzie. Zdolność produkcyjna ma być natomiast maksymalnie ograniczona.

Spotkanie z udziałem mieszkańców osiedla w Urzędzie Wojewódzkim zostało zorganizowane z związku z prośbą, która wpłynęła od prezydenta Rzeszowa. Dotyczyło ono zagadnień związanych z uciążliwościami powodowanymi przez Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob w Rzeszowie. Uczestniczyli  w nim Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Weterynarii oraz Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego.

Mieszkańcy przedstawili swoje stanowisko dotyczące pojawiających się negatywnych oddziaływań ze strony Res-Drobu związanych w szczególności z uciążliwościami odorowymi i hałasem. Zwrócili się o podjęcie działań, które w konsekwencji doprowadzą do wyeliminowania tych uciążliwości.

W 2015 r. w wyniku zmiany pozwolenia zintegrowanego udzielonego Rzeszowskim Zakładom Drobiarskim Res-Drob przez prezydenta miasta Rzeszowa, zwiększeniu uległa maksymalna zdolność produkcyjna zakładu, co mogło wpłynąć na zwiększenia uciążliwości odczuwanych przez mieszkańców. Prezydent Tadeusz Ferenc poinformował na spotkaniu o zmianie przedmiotowej decyzji. Jej konsekwencją ma być ograniczenie maksymalnej zdolności produkcyjnej tej instalacji.

W wyniku podjętych działań administracji stwierdzonych zostało szereg nieprawidłowości. W związku z tym na Res-Drob mogą być nałożone kary finansowe. Zakład ma też wypełniać obowiązki, które dotyczą  wykonania na koszt właściciela zakładu, stosownych ekspertyz.

Wicewojewoda zobowiązała właściwe inspekcje do bezwzględnego i natychmiastowego reagowania na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości.

Mariusz Andres

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszczanin
Mieszczanin
4 lat temu

Trole broniące rzeszowskiej ubojni to jakieś straszne miernoty niewychowane. Obrażają mieszkańców i nie szanują nikogo. Prezes Ubojni oszczędza na lekcjach netykiety dla trolli, chyba że to on sam biedaczek pisze takie bzdury i tak smutno wygląda wnętrze jego głowy.

hijena
hijena
4 lat temu

denerwujące jest to,że częsci mieszkańców osiedla przeszkadza smród ,ale nie przeszkadza podczas odwiedzin smród obornika jaki leży na rodzinnych podwórkach

Rony
Rony
4 lat temu

O poziomie zakladu swiadczy parking na zdjeciu. Badziew i byle cos zarobic, szkoda wiecej slow.

dorian
dorian
4 lat temu

problemem nie jest zakład tylko mentalność polskiego plebsu . Im wszystko smierdzi i przeszkadza w ten sposób leczą kompleksy – stają się ważni . Ostatnio na śląsku taka kasta po przenosinach na wieś zaatakowała rolnikow za nocne prace polowe – oni chcą mieć spokój .

dorian
dorian
4 lat temu

zakłady były pierwsze , jak się nie podoba to sprzedać mieszkanie i się wynieść . Najwyższa pora, aby bandy znudzonych nieróbów nie przeszkadzały przedsiębiorczym w działalności gosp. oni muszą wiedzieć że ten zakład płaci podatki na ich utrzymanie .

Jan Pakosławic Rzeszowski
Jan Pakosławic Rzeszowski
4 lat temu
Reply to  dorian

Zakłady nie były pierwsze i nie były rzeźnią a zakładami jajczarskimi od pieczętowania, sortowania i pakowania przywożonych tu jaj. To było jeszcze w czasach, kiedy firmy były państwowe, a kler żył z tego, co uzbierał na tace i nie bawił się w „przedsiębiorców” i „deweloperów”.

Obrzut z 1000 lecia ZOMO
Obrzut z 1000 lecia ZOMO
3 lat temu
Reply to  dorian

Jurkiewicz powinni cię razem z twoim kumplem z parafii podstawić pod ścianą i rozstrzelać….Jak tam wypłaty dla ex pracowników sklepu Jedynka?

hijena
hijena
4 lat temu

ja raczej od zaraz pogoniłbym tych nieudaczników z ratusza

Oldres
Oldres
4 lat temu

ble, ble magistrackich bajarzy, temat wałkowany od lat a tu wybory za pasem więc trzeba coś obiecać, zapicować, podpuścić, a prawda taka,że mają ludzi głęboko gdzieś, byle do następnej okazji.

Karl Krematorzysta
Karl Krematorzysta
4 lat temu

Wybory za pasem to trzeba jakaś kiełbasę wyborczą dać…Dalej smród będzie….Wy*lić te zakłady za miasto…

dobra rada
dobra rada
4 lat temu

Wszystko jest pod kontrolą ,nie ma co narzekać ,zapomnieliście, że lewacki program był taki :
„tak zepsuć Europę ,żeby aż śmierdziała ! ”

No to jak tylko skończy się ta zmiana ,będziemy mieli się czym pochwalić i komisja europejska zacznie stawiać Rzeszów za wzór innowacji :-)))

dorian
dorian
4 lat temu

zapłacisz to się wyniosą . poza tym nie ma jakiegoś wielkiego smrodu . pewnie z kibelka w bloku bardziej u ciebie jedzie .