Zabójczy nowotwór

Krokiem do wykrycia choroby jest badanie krwi w celu oznaczenia czynności nerek oraz badanie stężenie markera nowotworowego, charakterystycznego dla raka stercza, tzw. antygenu PSA. Fot. Archiwum

Rak gruczołu krokowego jest drugim (po raku płuc) pod względem zachorowalności i umieralności nowotworem.

Co roku nowotwór gruczołu krokowego rozpoznawany jest u ponad 500 mężczyzn w regionie. Ponad 200 z nich umiera. Nowotwory gruczołu krokowego diagnozowane są głównie u pacjentów po 60 roku życia (87 proc. zachorowań), zaledwie 0.07 proc. zachorowań występuje u mężczyzn przed 45. rokiem życia.

Najczęściej wykrywany jest pomiędzy 65 a 74 rokiem życia. Umieralność na nowotwory prostaty rośnie wraz z wiekiem, osiągając najwyższe wartości w grupie najstarszych mężczyzn. Ogniska mikroskopowe raka występują już u 30  proc. mężczyzn powyżej około 50 roku życia i u 70 proc. mężczyzn powyżej 80 roku życia.

Czynnikami ryzyka w tym nowotworze jest przede wszystkim starzenie się, rasa (najwyższe ryzyko jest w Ameryce północnej i krajach północnej Europy), obciążenie genetyczne (występowanie nowotworu stercza u krewnego w pierwszej linii pokrewieństwa zwiększa 5-11-kronie ryzyko zachowania na ten nowotwór), mała aktywność seksualna, wysokotłuszczowa dieta “zachodnia” (udowodniono związek pomiędzy częstością raka gruczołu krokowego, a spożyciem tłuszczów nienasyconych oraz czerwonego mięsa. Najprawdopodobniej wiąże się to z wytwarzaniem wolnych rodników lub zmniejszeniem wchłaniania witaminy A, co prowadzi do obniżenia stężenia beta karotenu, który chroni przed powstaniem niektórych nowotworów), niska ekspozycja na światło słoneczne, czynniki środowiskowe i zawodowe (nadmiar kadmu, promieniowanie ultrafioletowe, niska ekspozycja na światło słoneczne, pestycydy i inne związki chemiczne stosowane w przemyśle chemicznym, rafineryjnym i rolnictwie – mówi dr Dariusz Sobieraj, konsultant wojewódzki ds. urologii.

Objawy choroby
Utrudnienia odpływu moczu z pęcherza (osłabiony strumień moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, częste oddawanie moczu, nagłe parcie na mocz), objawy wynikające z miejscowego rozprzestrzeniania się guza (krwiomocz, bolesne oddawanie moczu, ból w okolicy krocza lub nadłonowej, zaburzenia wzwodu, nietrzymanie moczu, ból w okolicy lędźwiowej lub bezmocz wynikające z zablokowania moczowodów, objawy niewydolności nerek, krew w nasieniu), objawy spowodowane przerzutami odległymi (ból kości, objawy rwy kulszowej, porażenia kończyn dolnych wtórne do ucisku rdzenia kręgowego, powiększenie węzłów chłonnych, ból w okolicy lędźwiowej, spadek masy ciała, wyniszczenie, niedokrwistość, mocznica.

Zmniejszyć ryzyko
Brak jest jednoznacznych opinii o istnieniu profilaktyki w zapobieganiu rozwojowi raka gruczołu krokowego. Zmiany w sposobie odżywiania stwarzają nadzieję na skuteczne zapobieganie rakowi stercza i pomoc w procesie leczenia choroby. Wskazane jest zwiększone spożycie produktów roślinnych w szczególności soi i pomidorów. Produktów zawierających selen, witaminę A, i B oraz E (właściwości antyoksydacyjne witaminy E wpływają chemoprewencyjnie na tę chorobę podobnie jak likopeny zawarte w pomidorach). Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, a także zwiększenie aktywności fizycznej.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments