Zadłużeni we frankach idą na wojnę z bankiem

Do banków, z którymi procesują się frankowi kredytobiorcy (mBank i Reiffeisen) dołączy też Bank Millennium. Fot. Wit Hadło
Do banków, z którymi procesują się frankowi kredytobiorcy (mBank i Reiffeisen) dołączy też Bank Millennium. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, KRAJ. Do tej pory zebrało się prawie 500 osób, które chcą złożyć zbiorowy pozew przeciwko Bankowi Millennium.

Grupa osób, które zaciągnęły w Banku Millennium kredyt hipoteczny indeksowany do franków szwajcarskich, przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko bankowi. Celem pozwu jest naprawa szkody wyrządzonej obecnością nielegalnej klauzuli w umowie kredytowej. Zdaniem walczących, stawką są sumy sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych. Do pozwu można się dołączyć do 21 marca 2014 roku.

– Jak brałem kredyt w maju 2008 roku na budowę domu, frank kosztował 2,30 zł – mówi poszkodowany kredytobiorca z Rzeszowa (dane do wiadomości redakcji). – Zdawałem sobie sprawę z tego, że kurs franka może się zmienić, ale w trakcie trwania kredytu okazało się, że bank użył klauzuli niedozwolonej – dodaje.

W 2010 roku na listę klauzul niedozwolonych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafił zapis z umów kredytowych Banku Millennium o sposobie przeliczania kredytu zaciągniętego w walutach obcych, w tym frankach we szwajcarskich, na złotówki.

– Wpis na listę klauzul niedozwolonych oznacza, że zapis taki nie wiąże prawnie klienta. Zasadność wpisu w 2012 roku potwierdził prawomocnym wyrokiem Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzając, że klauzula ustanowiona przez bank stanowi naruszenie prawa – wyjaśnia Piotr Walaszczyk, założyciel strony www.millennium.arkis.pl, na której zbierają się poszkodowani. – Mimo że wyrok jest prawomocny, Bank Millennium konsekwentnie odrzuca reklamacje składane przez klientów, którym pozostała tylko walka sądowna – dodaje.

– Bank lekceważył nasze indywidualne roszczenia, dlatego razem z grupą pokrzywdzonych postanowiliśmy się zjednoczyć i stawić czoło bankowi w sądzie, korzystając z narzędzia pozwu zbiorowego – mówi kredytobiorca z Rzeszowa.

Walka warta setki tysięcy złotych
– Po uznaniu przez sąd naszych racji, z umowy i regulaminu zostaną usunięte punkty wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi Piotr Walaszczyk. – Dla kredytobiorców oznacza to brak odniesienia w umowie do przeliczeń walutowych – kredyt pozostanie kredytem złotówkowym z dnia jego wypłaty – dodaje.

Według prawników reprezentujących stronę pozywającą, nie unieważni to umowy kredytowej, nie ma więc ryzyka konieczności natychmiastowej spłaty kredytu. Zdaniem walczących, w przypadku, w którym sąd uzna racje klientów i nakaże wykreślić z umów nielegalne klauzule, dalsza droga do odzyskania bezprawnie pobranych kwot będzie już formalnością. Jednocześnie zmniejszy się całkowity koszt kredytu, nawet o kilkadziesiąt procent, co w przypadku niektórych umów zawieranych na długi okres, zwykle 30-40 lat, może oznaczać sumy grubo przekraczające sto tysięcy złotych. Co na to Bank Millennium?

– Na razie nie mogę nic na ten temat powiedzieć, bo sprawa jest zupełnie nowa – powiedział nam w środę Wojciech Kaczorowski, rzecznik prasowy – Bank udzielał kredytów zgodnie z prawem, a w momencie, gdy bank został poinformowany przez UOKiK o niedozwolonej klauzuli, została ona zmieniona. Ta klauzula nie obowiązuje już od bardzo dawna – tłumaczy.

Blanka Szlachcińska

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
8 lat temu

Mam na 30 lat. Brałam jak frank był po 2,4 z tego co pamiętam. Nie miałam wkładu własnego ani zdolności kredytowej w zł. Dlatego brałam kredyt we frankach. Teraz byłabym w stanie nawet zapłacic różnice w oprocentowaniu między kredytem w chf a zł. byle tylko resztę przewalutowano mi po kursie z dnia zaciagnięcia kredytu. Wydaje mi sie to uczciwe-taka zmiana waluty z konsekwencjami wstecznymi. Wtedy mogłabym spłacac i nadpłacac reszte kapitału. we franku jest to samobójstwo.

Pozew Zbiorowy
Pozew Zbiorowy
8 lat temu

Pozew Zbiorowy Grupy Osób Mających Kredyt We Frankach Szwajcarskich CHF przeciwko GE Money Bank – BPH, ZAPRASZAMY!!! Więcej na http://www.gemoney.bo.pl/

sebastian
sebastian
9 lat temu

Ludzie. Chodzi tylko i az o wykreslenie NIELEGALNEJ przypomne klauzuli z umow kredytobiorcow.. dlaczego mielibysmy byc poszkodowani i placic wiecej jezeli prawo jest po naszej stronie?? Nie rozumiem osob wypowiadajacych sie powyzej, ze szkoda im albo nie szkoda frankowcow.

istota jest to ze bank podal nam takie umowy do podpisania w ktorych jest zapis nielegalny!!

kbkpl
kbkpl
9 lat temu

konto-bez-komornika-online.pl/

artur
artur
9 lat temu

Zgadzam sie

gold
gold
9 lat temu

jak było korzystnie to nikt nie narzekał że ma kredyt we frankach, jak się zmieniło to wielkie halo. nauczcie się czytać co podpisujecie i nie płaczcie!!! nikt Was nie zmuszał do brania kredytów we frankach!!!!

Process
Process
9 lat temu

Ten bank to jeden wielki koszmar. Bezpieczeństwo zdeponowanych tam pieniędzy to miraż, fatamorgana która w każdej chwili może się rozpłynąć jak dostęp do swojego konta i zgromadzonych tam pieniędzy. Sam się znalazłem w takiej sytuacji. Otworzyłem konto, deponowałem pieniądze, nie miałem żadnych zobowiązań finansowych. A po jakimś czasie nie mogę zrobić przelewu, okazuje się że mam zablokowany dostęp do swojego rachunku. Nie otrzymałem żadnej informacji o fakcie, nie mówiąc o uzasadnieniu. Teraz czekam już 2 tygodnie na wyjaśnienie, złożyłem reklamację. Placówka w Łodzi na Piłsudskiego 76. Jeśli ktoś chciałby się ponurzeć w oparach absurdu to polecam bank millennium – murowany… Czytaj więcej »

piotr
piotr
9 lat temu

bzdura,
nie chodzi o to, czy ktoś nie wiedział o ryzyku, tylko o to, że bank zrobił wałek przeliczając kredyt wg. swojej Tabeli kursów – znacznie wyższej, zamiast średniego kursu NBP – sąd uznał to za nielegalne

a tak naprawdę to żaden kredyt walutowy, tylko złotowy indeksowany do CHF ;) banki nie miały pokrycia w CHF

kolejny wałek banków to ubezpieczenie niskiego wkładu własnego gdzie ubezpieczajacy nie jest stroną umowy ubezp. – nieźle co;)

więc zanim zaczniecie wylewać pomyje zainteresujecie się sprawą dokładniej pieniacze

Kazimierz
Kazimierz
9 lat temu

Jestem ekonomistą z wykształcenia i zaciągając kredyt na budowę domu kilka lat temu stwierdziłem, że nie mam czasu ani wystarczających danych aby na bieżąco reagować na zmiany na rynku walut. Dlatego wziąłem kredyt w złotówkach. Nie widzę najmniejszego powodu aby Ci którzy podjęli większe ryzyko z powodu niższych rat odsetkowych w chwili zaciągania kredytu mieliby mieć przewalutowane kredyty według sztywnego kursu a koszty przewalutowania mieliby ponieść wszyscy podatnicy rekompensując straty bankom.

BŁAGAM WAS O POMOC
BŁAGAM WAS O POMOC
9 lat temu

Mam na imię Maria. Mieszkam w Skłudzewie Jestem samotną mamą dwójki dzieci 6letniego Roberta i 4letniego Bartka. Mój Mąż zginął tragicznie niecały rok temu. Od tego momentu naprawdę ciężko się nam utrzymać. Często bywa tak, że nie starcza podstawowe rzeczy w tym jedzenie… Dlatego jestem zmuszona prosić Was o pomoc bo znajdujemy się w rozpaczliwej sytuacji. Błagam pomóżcie! Nie proszę dla siebie lecz jako Matka- dla dzieci. Proszę ludzi dobrej woli o nawet drobne wsparcie finansowe. Będę Wam bardzo wdzięczna za pomoc z Waszej strony. Nr konta: 65 1140 2004 0000 3202 7479 7767

janusz
janusz
9 lat temu

Witam Wszyscy mówią ze kurs się zmienił – jest wyższy, ale dlaczego nikt nie mówi ze oprocentowanie tego typu kredytów w obecnej chwili jest mniejsze niż w momencie zaciągania. Oprocentowanie kredytu w frankach składa się z dwóch elementów: prowizji banku i liboru. Prowizja jest stała przez cały okres kredytowania i wynosiła od 1,2 % w 2007 roku do niecałych 4 %. Natomiast libor w 2007 roku był na poziomie około 2,7 – 2,9. Obecnie libor 3 m wynosi 0,021. Różnica dosyć istotna !!!! Reasumując wzrost kursu waluty jest powiązany z zmniejszeniem liboru 3m i to rekompensuje znaczny wzrost raty kredytowej.… Czytaj więcej »

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

Ciekawe co by ci wszyscy „oszukani” zrobili gdyby frank był potaniał i kosztował 1 zł .Śmialiby się z tych co wzięli kredyty w złotówkach .Tak więc mi ich nie szkoda ,bo jak mówi stare porzekadło „Chytry traci dwa razy ” …kredyt powinno brać się w tej walucie która obowiązuje w kraju …

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

no tak; działalność banku obwarowana całą masą przepisów- akty prawne/grupy kapitałowe/uprawnienia/obowiązki banku/ochrona depozytów/ itp. na samym końcu jest klient którego po prostu doją zgodnie z literą prawa a pożyczki – kredyty – są na takim procencie że to normalna lichwa o której poprawni politycznie milczą – jeden z najbogatszych na świecie człowiek świata ; Carlos Slim Helu / kolejny to Mark Zuckerberg – 13,3 miliarda dolarów / kolejny to Dustin Moskovitz- 3.8 miliarda dolarów / następny to Eduardo Severin – 2,2 miliarda dolarów/ kolejny to Sean Parker- 2,0 miliarda dolarów/ lista najbogatszych na świecie to ; 1426 osób w 2013… Czytaj więcej »