Zagraj z wielkim sercem

Fot. Archiwum

Przelot balonem, rzeszowski ratusz z czekolady, makieta z 9 tys. zapałek, ślubna suknia, sportowe spodenki Robert Biedronia, wycieczka do parlamentu w towarzystwie posłów, czy unikatowe prace Zdzisława Beksińskiego. To wszystko można wylicytować podczas regionalnych aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał już w ten weekend. Oj, będzie się działo!

Poniżej przekrój przez wybrane licytacje i imprezy. Wszystkie przedmioty są dostępne na kontach allegro poszczególnych sztabów.

Dębica
W sztabie wylicytować można replikę piłki meczowej Fifa World Cup Qatar 2022 z autografem Artura Jędrzejczyka, piłkarza grającego w reprezentacji Poli i pochodzącego z Dębicy. Wśród najciekawszych aukcji jest też poduszka z sercem z podpisem Jurka Owsiaka. Oprócz tego koszulki, bony czy gadżety.
_______
W tym roku finałowe atrakcje będą odbywać się na Rynku, Galerii RAJ, czy w hali MOSiR, gdzie czekają na dębiczan występy artystyczne od godz. 16 do 21.

Krosno
Do wylicytowania jest 2-dniowy pobyt w przyczepie z czasów PRL oraz zwiedzanie parlamentu z posłanką Joanną Frydrych. Po wycieczce będzie czas na wspólną rozmowę przy obiedzie w Restauracji Sejmowej. Można też spędzić dzień z Januszem Ficem, prezesem Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i laureatem tytułu Dyrektora Roku 2021 Zakładów Oczyszczania Miast. Wylicytować będzie można także przejażdżkę na quadzie z Podkarpacką Grupą „Quad”, czy uwarzenie swojego piwa w dukielskim browarze. Na razie nikłe zainteresowanie jest spodenkami Roberta Biedronia, w których w 2018 roku zagrał podczas meczu WOŚP vs TVN. Wśród licytacji jest też ręcznie wykonana zakładka do książki, przedstawiająca Jurka Owsiaka.
________
Finał w Krośnie będzie dwudniowy. W sobotę w programie są koncerty, spotkanie z alpakami czy pokaz mody w Zespole Szkół Muzycznych. W niedzielę kiermasz, prezentacje historyczne, zdrowe morsowanie, bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, bieg „Policz się z cukrzycą” i zimowa dyskoteka na łyżwach połączona ze „Światełkiem do nieba”, które odbędzie się o godz. 20 na placu przy lodowisku MOSiR przy ul. Bursaki.

Mielec
W tym momencie na koncie Allegro już jest licytowanych kilkanaście przedmiotów, w tym m.in. jedyny w Polsce stół spawalniczy, ozdobiony grafikami WOŚP, złote i srebrne serduszko, monety z grawerem Orkiestry, obraz św. Floriana przekazany przez Grzegorza Gałuszkę, dyrektora Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego; trzy Konstytucje RP z podpisem poseł Krystyny Skowrońskiej; voucher na lot motolotnią, zestawy kawy i herbaty, kubki termiczne i zestawy do wina i gadżety od Urzędu Miejskiego.
______
WOŚP-owe imprezy odbędą się w Galerii Navigator i w Samorządowym Centrum Kultury. Licytacje prowadzić będą Tomasz Łępa i Kevin Aiston. W programie także Bieg i Marsz Nordic Walking „Policz się z cukrzycą”. Na koniec odbędzie się Światełko do nieba na placu Armii Krajowej.
Rzeszów
Na aukcję przekazano metalową gitarę elektryczną. I choć jest to rzeźba, można na niej grać. Ten jedyny w swoim rodzaju przedmiot już osiągnął kwotę ok. 8 tys. zł. W licytacje WOŚP włączył się Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Przekazał unikatową fotografię Rzeszowa z widokiem na zamek Lubomirskich, autorstwa Edwarda Janusza, wywołany z bezcennych szklanych negatywów. – Edward Janusz jako jeden z nielicznych w kraju otrzymał, w 1898 r., tytuł Cesarsko-Królewskiego Nadwornego Fotografa. Pokazywał Rzeszów z czasów gdy w nim mieszkał i pracował – reklamuje licytację prezydent. Oprócz tego wygrać można także spotkanie dla dwóch osób z Konradem Fijołkiem i gwiazdami Europejskiego Stadionu Kultury 2023.
Cukiernicy z cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak na 669-lecie Rzeszowa wykonali obraz z wizerunkiem miejskiego ratusza. Dodatkowo zrobili także słodką postać Jurka Owsiaka.
Nad poszczególnymi elementami pracowali ponad 20 godzin. Wykorzystali 7 kg czekolady oraz 1,5 kg marcepanu. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wystawiła na aukcje m.in. kolację oraz zaproszenie Vip dla dwóch osób na spotkanie z cyklu „Wielkie pytania w nauce”, w którym wezmą udział prof. Jerzy Bralczyk i prof. Jan Miodek, 20-godzinny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym, warsztaty z recepturowania kosmetyków pielęgnacyjnych.
Hitem rzeszowskich aukcji jest też voucher na turnus rehabilitacyjny dla dziecka i opiekuna. Można wylicytować także szachy wydrukowane w technice 3D. Przygotowane zostały na podstawie pomysłu Weroniki – uczennicy II A w SP nr 23 w Rzeszowie. Zwiedzanie Sejmu oraz lunch w sejmowej restauracji z Wiesławem Bużem, Posłem na Sejm RP. Dojazd na koszt posła.
______
Finał w Rzeszowie skupi się głównie na Rynku i rozpocznie się już o godz. 14 barwnym korowodem wolontariuszy. Wieczorem na scenie zaśpiewają Majka Jeżowska i Margaret.
Sanok
Największą atrakcją licytacji WOŚP są bez wątpienia prace Zdzisława Beksińskiego. Certyfikowane dzieła – fotografię i rysunek modyfikowany komputerowo – podarowało sanockiemu sztabowi WOŚP, Muzeum Historyczne w Sanoku. W ubiegłym roku za grafikę sanockiego artysty zwycięzca aukcji zapłacił prawie 10 tys. złotych. Andrzej Szczęsny, narciarz alpejski, chorąży polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w Pekinie przekazał strój, w którym wystąpił podczas oficjalnego otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie 2022 roku. Wśród aukcji jest też kuchenka turystyczna, USG piersi w Konsylium, zbójnicki kulik dla dwóch osób a nawet suknia ślubna.
______
W Sanoku finał WOŚP będą świętować już od piątku. Na zakończenie w niedzielę zaśpiewa zespółi koncert Rosemerry odbędzie się w Hipisówce w Dołżycy.

Stalowa Wola
Dariusz Przytul, radny miejski przekazał na licytację książkę Donalda Tuska wraz z autografem autora. Sporo ludzi licytuje lot balonem, przelot samolotem oraz wykonanie drzwi na zamówienie. Wygrać można makietę Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem zbudowaną z zapałek, która wyszła spod ręki Wiesława Sady. Pracował nad nią trzy miesiące i zużył ok. 9 000 całych zapałek oraz niezliczoną ilość ich kawałków. Anonimowy darczyńca przekazał płaskorzeźbę z wizerunkiem Jerzego Owsiaka, która jak czytamy w opisie „udekoruje nasze wnętrza oraz rozświetli nasze serc”’.
______
Finał WOŚP odbędzie się w Centrum Aktywności Seniora przy ul. Jana Pawła II 10. Przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych, pokazów czy koncertów.

Tarnobrzeg
Wśród licytacji w Tarnobrzegu jest m.in. spotkanie z Małgorzatą Makowską, biolożką i filolożką angielską prowadząca audycję w Radiu Leliwa, zdjęcie z serialu „Ojciec Mateusz’ z autografami, wykonanie ołówkiem portretu 2 osób, czy płyta Korteza z autografem muzyka.
______
Podczas finału odbędzie się też druga edycja Tarnobrzeskiej Bitwy o Złoty Wałek – konkursu na najlepszy wypiek 31 Finału WOŚP. Oprócz tego od godz. 15 na Placu Bartosza Głowackiego od godz. 15 odbywać się będzie wiele atrakcji. O godz. 19 wystąpi zespół „Mafia”, a o godz. 20 poleci „Światełko do Nieba”.

 

Kinga Dereniowska, pg