Zamknięta droga w Bieszczady

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Sanoku, remont drogi potrwa do listopada 2022 roku i będzie kosztował nieco ponad 6,9 miliona złotych. Fot. Martyna Sokołowska

5 sierpnia na sześć godzin, a od 8 do 13 sierpnia już przez całą dobę zamknięty będzie ruch na drodze relacji Załuż – Lesko. To jedna z dróg prowadzących w Bieszczady. Ruch zostanie zamknięty ze względu na trwające tam remonty.

Droga relacji Załuż-Lesko, którą dziennie pokonują tysiące samochodów, jest w fatalnym stanie: dziurawa, nie ma chodników i oznakowanych przejść dla pieszych. Ruch w tym miejscu jest spory, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy kierowcy chcą ominąć korki w Sanoku i Zagórzu, kierują się na Załuż. To też alternatywna trasa, z której kierowcy korzystają, kiedy w Sanoku są utrudnienia w ruchu spowodowane remontami, lub wypadkiem komunikacyjnym. Ale szczególnie duże natężenie ruchu jest tam w sezonie turystycznym, kiedy tysiące turystów zmierzają przez Załuż w Bieszczady, po drodze zatrzymując się przy ruinach średniowiecznego zamku Sobień, jednej z największych atrakcji w regionie.
Mieszkańcy i kierowcy od lat walczyli o remont trasy, ale inwestycja była odkładana ze względu na brak pieniędzy na ten cel. W tym roku Starostwo Powiatowe w Sanoku dostało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 3,8 miliona złotych, dzięki czemu można było rozpocząć remont. W ramach inwestycji na odcinku 2 km 636 m powstaną nowa nawierzchnia, chodnik o długości 540 metrów, 16 zjazdów indywidualnych i publicznych o nawierzchni bitumicznej i z kostki betonowej. Dodatkowo 15 miejsc postojowych oraz oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych. Utwardzone zostaną także pobocza.
Remont trwa. W związku z pracami w najbliższych dniach ruch na tym odcinku zostanie zamknięty: 5 sierpnia w godzinach od 12-18, a od 8 do 13 droga będzie całkowicie zamknięta.

Martyna Sokołowska