Zdalnie, bo tak wygodnie… przewodniczącemu?

Przewodniczący przemyskiej RM, Maciej Kamiński (PiS) od ponad roku zwołuje sesje w trybie zdalnym. Nie podaje przy tym żadnego uzasadnienia tych decyzji.- Szef klubu radnych Wspólnie dla Przemyśla, Marcin Kowalski jest zdania, że taki tryb jest po prostu korzystniejszy dla przewodniczącego, bo pozwala mu na „uciszanie” radnych zabierających głos nie po jego myśli i na manipulację. Fot. Kamil Krukiewicz

Choć obostrzenia dotyczące pandemii COVID -19 zostały poluzowane już wiosną tego roku, przemyscy radni nadal obradują na sesjach
w trybie zdalnym. Dlaczego? Otóż nikt nie wie, dlaczego. – To takie widzimisię przewodniczącego, nie wiadomo, czym podyktowane – uważają niektórzy z przemyskich rajców miejskich. Szef klubu Wspólnie dla Przemyśla, Marcin Kowalski, ,oficjalnie zapytuje o to przewodniczącego przemyskiej RM, Macieja Kamińskiego, który szefuje także klubowi swej partii, czyli PiS.

„Duża sala obrad”, jak nazywane jest pomieszczenie, w którym odbywają się normalnie sesje Rady Miejskiej w przemyskim magistracie, jest naprawdę duża. Wysoka na parę metrów i bardzo pojemna. Nawet wówczas, gdy obowiązywały covidowe obostrzenia dotyczące zachowania dystansu społecznego, bez trudu można by w tej sali prowadzić stacjonarne obrady bez ryzyka, że radni będą siedzieć zbyt blisko siebie i narażać się wzajemnie na zakażenie. Pomimo to, sesje przemyskiej RM odbywają się w trybie zdalnym od ponad roku. Dzieje się tak również w okresie, gdy obostrzenia zostały znacznie poluzowane i większość samorządów organizuje obrady swoich radnych stacjonarnie. Niektórym radnym się to nie podoba. Szef klubu radnych Wspólnie dla Przemyśla, Marcin Kowalski, już dopytywał przewodniczącego RM, Macieja Kamińskiego (PiS) skąd taki tryb prowadzenia obrad. – Otrzymałem odpowiedź, że ze względów zdrowotnych i sanitarnych – relacjonuje Kowalski.- Pan przewodniczący Kamiński stwierdził, że „jego” radni boją się obradować stacjonarnie, bo nie wszyscy są zaszczepieni – opowiada szef klubu Wspólnie dla Przemyśla. Te argumenty przewodniczącego nie przekonują jednak Marcina Kowalskiego. – Obrady komisji przemyskiej RM odbywają się w trybie stacjonarnym – wyjaśnia szef klubu WdP. – Radni klubu PiS, w tym sam pan Kamiński biorą wnich udział i jakoś nie obawiają się zakażenia COVID-19, a w przypadku połączonych komisji obraduje razem nawet 20 radnych – zauważa Kowalski.

Możliwość ucieszenia i manipulacji?

Szef klubu WdP napisał o tej sytuacji oficjalny post na swoim facebookowym profilu. W rozmowie z nami, pytany dlaczego, jego zdaniem, przewodniczący Kamiński tak uparcie trzyma się zdalnego trybu sesji, Kowalski odpowiada: – To oczywiste! Pan przewodniczący podczas zdalnych obrad może nieoczekiwanie ogłaszać przerwy, a także odbierać głos radnym wypowiadającym się nie po jego myśli wyciszając im mikrofony – stwierdza wprost. – Do tego prowadząc zdalną sesję ma możliwość manipulowania. Jak? Na przykład wciąż powtarza „Proszę mnie nie obrażać”, gdy nikt go nie obraża! Jednak oglądający sesję w Internecie mają odnieść wrażenie, że przewodniczący Kamiński nawiązuje w ten sposób do jakiegoś obrażania go, co wcale nie ma miejsca- wyjaśnia Kowalski. – Do tego zdalna sesja ma ten plus dla pana przewodniczącego, że widzi on głosowanie online, a pozostali radni go nie widzą. W związku z tym, gdy widzi, że np. jakiś „jego” radny jest niezalogowany, albo głosuje nie tak, jakby oczekiwał, może zarządzać przerwy i telefonicznie takiego radnego „przywołać do porządku” – opowiada dalej szef klubu WdP, dodając przy tym: – Niektórym radnym zdalne sesje są niewątpliwie na rękę, ponieważ nie ma ich na miejscu i gdyby sesje były stacjonarne, musieliby się pojawić, albo jakoś usprawiedliwić swą nieobecność. A przy zdalnych obradach mogą brać w nich udział z „drugiego końca świata” – podkreśla. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że zdalne obrady to brak obecności przy nich mieszkańców miasta i dziennikarzy oraz niewielkie zainteresowanie nimi ludzi. – Ostatnią sesję nadzwyczajną w Internecie oglądało 30 osób – zauważa Kowalski. – To mniej, niż czasem bywa publiczności w sali obrad, gdy obrady są stacjonarne – podkreśla.

Przykład idzie z góry?

Była przewodnicząca przemyskiej RM, Ewa Sawicka (KO) także uważa, że prowadzenie obrad zdalnie przy braku takiej konieczności ze względów epidemicznych jest nieuzasadnione. – W jakichś nagłych przypadkach, gdy sesja byłaby zwoływana z dnia na dzień, można by to uznać za całkiem do przyjęcia – stwierdza. – Ale normalne sesje, których termin jest z góry wiadomy, powinny być stacjonarne – uważa E. Sawicka. – Niestety, zdalne prowadzenie obrad pozwala na takie zachowania prowadzącego, o jakich wspomina pan Marcin Kowalski. Są to zachowania właściwe wywodzącym się z PiS marszałkom Sejmu RP, czyli panu Kuchcińskiemu, panu Terleckiemu, a także pani Witek – dodaje Sawicka.
Oczywiście zapytaliśmy przewodniczącego Kamińskiego, dlaczego, pomimo braku takich wymogów ze względów epidemicznych nadal sesje przemyskiej RM odbywają się w trybie zdalnym, a nie stacjonarnym. Niecierpliwie czekamy na jego odpowiedź, z której treścią z pewnością zapoznamy naszych Czytelników, gdy tylko odpowiedź ta nadejdzie.

Monika Kamińska

2.8 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jasmopm
3 dni temu

Emini S&P Trading Secret has the best strategy and the most accurate methods to become a successful trader. Just Google Emini S&P to learn more.

Janik
Janik
4 dni temu

Przepraszamy że mamy takiego przewodniczącego RM

Monika
Monika
4 dni temu

początek sesji… 15 minut później…. kilka minut sesji i przerwa…. Takie są teraz standardy. Ha ha ha takie mamy sesje.

fasr3e
5 dni temu

Whoever it was on here that prescribed the site Emini S&P Trading Secret I need to say much appreciated.

Andrzej
Andrzej
5 dni temu

Jeżeli radni z jednej strony boją się Covid-19, a z drugiej strony boją się też zaszczepić przeciw Covid-19 to pytanie czy owi radni wychodzą jeszcze z domu? Może radni, których ma na myśli przewodniczący RM zakupy też robią on-line? Ktoś widział Radną albo Radnego na mieście, bo może Przemyślem to już zajmują się wyłącznie on-line?

Przemyśl przeprasza za Macieja
Przemyśl przeprasza za Macieja
7 dni temu

Kończ Macieju, wstydu oszczędź!

Jeżyk
Jeżyk
7 dni temu

Typowy ring samorządowy – Przewodniczący wyciągnął radnemu nie zgłoszone w oświadczeniu majątkowym mieszkanko a ten się mści.

przewodniczący
przewodniczący
8 dni temu

Ktoś słyszał, jak wczoraj Kamiński przemawiał z okazji jubileuszu PWSW? Tego nie da się odsłyszeć.

Kapisktaf
Kapisktaf
8 dni temu

A Pan radny Kowalski wyjaśnił już sprawę swojego oświadczenia ? Czy teraz będzie recenzował co mają robić inni ?

Jeżyk
Jeżyk
7 dni temu
Reply to  Kapisktaf

Sprząta też pewnie inne sprawy, żeby efektu domina nie było

Konrad
Konrad
9 dni temu

I znowu hejt na przewodniczącego Kamiñskiego a jaki powinien nosić krawat? A powinien siedzieć czy stać na sesji Rady Miasta? Życze zdrowia i wytrzymałości w tym towarzystwie które pana osacza. Pozdrawiam Panie Radny Kamiñski

ROMAN
ROMAN
9 dni temu
Reply to  Konrad

No to klasyka no nie dogodzi za Chiny ludowe

Cezary
Cezary
9 dni temu
Reply to  Konrad

Monia, wystarczy, żeby wrócił na swoje miejsce.

WORDuś
WORDuś
9 dni temu

Ład zapanuje w mieście, gdy przewodniczący odejdzie ze swoich kilkunastu stanowisk.

kolo
kolo
9 dni temu

Paliwo drogie to co bedzie jezdzil :D

nie znajoma
9 dni temu
Reply to  kolo

lata w weekendy na rosół albo pociupciać ?
zabiera rodzinę do samolotu ?

radek
radek
9 dni temu

Partia wyznaczyła panu przewodniczącemu zadanie, ma przeszkadzać wszelkimi sposobami prezydentowi miasta i jego stronnikom w wykonywaniu obowiązków bo przemyski wyborca nie wybrał osoby,którą wskazał prezes Kaczyński i rekomendował Marek Kuchciński. Bardzo to przypomina sytuację z senatu. Kiedy usiłowano „kupić” pana prof.Tomasza Grodzkiego stanowiskiem ministra,nikomu w partii rządzącej do głowy nie przychodziło aby zastosować wobec niego olbrzymią akcję propagandową i pomawiać go o łapówki. Napady pisowskich mediów rozpoczęły się,kiedy odmówił służby na rzecz PiS i został wybrany na etat marszałka senatu. Na obecnego Prezydenta Miasta Przemyśla, pana Wojciecha Bakuna,mimo starań,nie znaleziono żadnych haków,więc przeszkadza się mu w inny,znany i praktykowany w… Czytaj więcej »

Lol
Lol
9 dni temu
Reply to  radek

Przecież ten prezydent nie ma nic wspólnego z Pis bo przynależność partyjna to Kukiz15 czy ile ich tam już zostało.

Jeżyk
Jeżyk
7 dni temu
Reply to  radek

Ma Pan rację, lepszy od pis jest kompletny nieudacznik