Zerwane dachy, powalone drzewa, zablokowane drogi

Zniszczenia po trąbie powietrznej w Kluczach (Małopolskie). Strażacy odnotowali ok. 100 zgłoszeń, głównie zniszczeń prywatnych domków. Fot. PAP

KRAJ. Potężne burze nad południową Polską.

…i ponad 750 interwencji straży pożarnej – to skutki gwałtownych nawałnic, które przetoczyły się we wtorek w nocy nad Polską. Największe straty odnotowano w woj. małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

– W sumie w związku z wichurami, gradem i trąbą powietrzną strażacy interweniowali ponad 750 razy – poinformował wczoraj rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Szacuje się, że bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw.

Według rzecznika straży, żywioł dał o sobie znać w województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.

Trąba powietrzna, która przeszła w nocy nad gminami Klucze i Wolbrom w powiecie olkuskim (woj. małopolskie) uszkodziła niemal 130 budynków, jeden strażak został poszkodowany.

Zniszczenia na terenie parku krajobrazowego
Jak poinformował bryg. Paweł Knapik z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w nocnej nawałnicy najbardziej ucierpiały Klucze, a także kilka miejscowości w gminie Wolbrom. W Kluczach uszkodzonych zostało 50 budynków mieszkalnych oraz 40 gospodarczych, takich jak garaże „blaszaki”, szopy czy wiaty.

Na terenie gminy Wolbrom wiatr uszkodził 17 domów i 20 budynków gospodarczych. Zniszczonych zostało także 15 hektarów lasu na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w pobliżu Kluczy.

Nawałnica przesuwała się z województwa małopolskiego i dotarła do kolejnych województw.

Ponad 280 uszkodzonych budynków, około 12 tysięcy gospodarstw domowych bez prądu i opóźnienia na dwóch liniach kolejowych; w powiatach kieleckim, jędrzejowskim i starachowickim – to skutki nawałnicy, która przeszła w nocy nad woj. świętokrzyskim.

– Najgorszą sytuację mamy w powiatach jędrzejowskim i starachowickim. Na 280 uszkodzonych budynków około 180 to domy mieszkalne, które zabezpieczamy w pierwszej kolejności. Bardzo wiele zerwanych dachów jest w miejscowości Miąsowa i okolicach Sobkowa. Mniejsze straty są w podkieleckich miejscowościach – poinformował rzecznik prasowy świętokrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej Arkadiusz Wesołowski.

Awarie prądu
Nawałnice nie oszczędziły też wielu miejscowości w woj. śląskim. Ok. 200 razy wzywani byli strażacy do usuwania skutków burz, które w nocy z poniedziałku na wtorek przeszły nad regionem. Najwięcej zniszczeń jest w okolicach Zawiercia, burza uszkodziła tam kilkanaście domów. Awarie prądu dotknęły ponad 9 tys. odbiorców.

Wskutek wichur towarzyszącym opadom kilkanaście dachów zostało uszkodzonych w okolicach Żarnowca (pow. zawierciański) – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego działające przy wojewodzie śląskim. Wichura uszkodziła tam dachy siedmiu budynków mieszkalnych, dziewięciu budynków gospodarczych oraz trzech obiektów użyteczności publicznej, m.in. urzędu gminy.

Źródło: Interia.pl/ps

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments