Zła praca szkodliwsza niż bezrobocie?

Fot. Archiwum

Warto szukać satysfakcjonującego zajęcia. Odpowiednie stanowisko może przynieść wiele korzyści naszemu zdrowiu psychicznemu, ale niewłaściwa praca może nam bardzo zaszkodzić.

Powszechnie uważa się, że jakakolwiek praca jest lepsza niż żadna. Najnowsze badania pokazują, że jest inaczej. Australijscy uczeni sprawdzili status zawodowy i jakość pracy 7 tys. osób oraz ocenili ich zdrowie psychiczne. Pod uwagę wzięto takie czynniki, jak zakres sprawowanej kontroli, złożoność zadań, bezpieczeństwo, wynagrodzenie.

Wyniki były zaskakujące. W ogólnym rozrachunku bezrobotni byli w gorszej kondycji psychicznej, niż pracujący, ale ich zdrowie nie było gorsze, a bywało lepsze od osób, które miały niesatysfakcjonującą pracę. Zaobserwowano wyraźną zależność między negatywnymi czynnikami obecnymi w miejscu pracy takimi, jak słaba płaca czy niskie poczucie bezpieczeństwa, a szkodą dla psychicznego zdrowia.

Szukanie pracy na siłę nie jest dobre, twierdzą uczeni. O ile znalezienie właściwego stanowiska poprawiało kondycję psychiczną średnio o 3 punkty, to rozpoczęcie zajęcia niespełniającego oczekiwań powodowało spadek aż o 5,6 punktów.

Uczeni podkreślają, że praca daje człowiekowi poczucie celu, spełnienia społecznej roli, pomaga zorganizować czas, nawiązać przyjaźnie, ale kiedy dane stanowisko wiąże się z niedużą kontrolą tego, co się wokół dzieje, dużymi wymaganiami, małym wsparciem i niską płacą, przyjęcie go może wręcz zaszkodzić.

PAP Life, anja

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments