Znany biznesmen to TW „Szary”

Aleksander Baczyk nie jest bynajmniej jedynym obywatelem polskim pochodzenia ukraińskiego, który współpracował z komunistycznymi władzami. Fot. Archiwum
Aleksander Baczyk nie jest bynajmniej jedynym obywatelem polskim pochodzenia ukraińskiego, który współpracował z komunistycznymi władzami. Fot. Archiwum

PRZEMYŚL, RZESZÓW. Zapis w inwentarzu IPN- u nie pozostawia wątpliwości.

Właściciel znanej sieci sklepów spożywczych i konsul honorowy Ukrainy, Aleksander Baczyk, był, jak wynika z materiałów IPN-u, tajnym współpracownikiem „bezpieki” o pseudonimie „Szary”. Ta informacja wstrząsnęła opinią publiczną Przemyśla, tym bardziej że Baczyk to postać bardzo znana i chętnie pokazująca się na rozmaitych uroczystościach.

Informacja o tym, że Aleksander Baczyk w latach 1985-89 był tajnym współpracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Przemyślu o pseudonimie „Szary” jest dostępna na stronie www.inwentarz.ipn.gov.pl. Z podanych tam danych wynika, że teczka Baczyka liczy sobie 70 stron.

Żadnych bliższych szczegółów IPN nie podaje, ale naszemu dziennikarzowi poradzono, by wystąpił z wnioskiem o możliwość wglądu do akt konsula honorowego Ukrainy, co też zamierza uczynić. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Baczyk miał dostarczać „bezpiece” informacji zdobytych podczas zagranicznych wyjazdów.

Jak zauważa historyk z Przemyśla, dr hab. Andrzej Zapałowski, Aleksander Baczyk nie jest bynajmniej jedynym obywatelem polskim pochodzenia ukraińskiego, który współpracował z komunistycznymi władzami. – Podobna sytuacja ma miejsce z eksposłem, panem Syczem – zauważa Zapałowski. – Pan Baczyk, jak możemy zaobserwować, spotyka się chętnie i pokazuje z szefem Związku Ukraińców w Polsce, panem Piotrem Tymą. Jest wielce interesujące, czy powiedział mu o swej teczce w IPN-ie – zastanawia się historyk. – Jeśli ktoś takową przeszłość ma, to powinien się do tego sam przyznać i jeśli jest to osoba publiczna, jak na przykład pan Baczyk, przeprosić zwyczajnie społeczeństwo za to – stwierdza Zapałowski. – Nic mi nie wiadomo, by ten pan to uczynił – dodaje.

W poniedziałek usiłowaliśmy skontaktować się z Aleksandrem Baczykiem, ale niestety nie udało się. Nie wiemy zatem, czy i jak ma zamiar skomentować ujawnienie przez IPN jego tajnej współpracy z komunistyczną „bezpieką”.

Monika Kamińska

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ziomus
Ziomus
4 lat temu

Ciekawe czy ten pan wciaz para sie przemytem papierosow z ukrainska akcyza. Tak tak panie B, trzeba miec potezne szczescie zeby predzej czy pozniej nie byc dojechanym

Janusz
Janusz
5 lat temu

Ukraińcy mają już kandydatów na następcę Baczyka, a wybór bardzo trudny, bo tuzy to nie byle jakie: Myrosław Majkiwśkij, Andrijko Zapałiwskij, Marko Kuchtynśkij. Kogo wybiorą? Może przy okazji przyszłorocznyvh wyborów samorządowych się uda?

jola
jola
5 lat temu

Co drugi biznesmen w Rzeszowie , deweloperzy również mają dziwną przeszłość byli to TW, KO, albo ORMO lub SB którą można sprawdzić pod adresem http://www.inwentarz.ipn.gov.pl.

MARIUSZ
MARIUSZ
5 lat temu

OPISYWALEM JUZ TEDO PANA LICHWIARZ I SZATARZYSTA PRZEJOL WIELE ZAKLADÓW W PRZEMYSLU I OKOLICY

MARIUSZ
MARIUSZ
5 lat temu

OPISYWALEM JUZ TEGO PANA JEGO LICHWIARSKA DZIALALNOSC OWOCOWALA W LAPÓWKI I SZATARZE INNYCH SKLEPÓW

Jan
Jan
5 lat temu

Kolega Kuchcińskiego, który blokuje skutecznie w Sejmie, Poselski projekt zabraniający gloryfikacji banderowców.

wir
wir
5 lat temu

Przedwczoraj pod tym artykułem było napisane

„Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości”

Pytanie do redakcji w którym konkretnie numerze ?

Ciekawe dlaczego teraz ten zapis zniknął ?

jork
jork
5 lat temu

A tes SB to nie kolega Kuchcińskiego pamiętajcie o tym przy wyborach

J23
J23
5 lat temu

Atakowanie, rozbieranie, zwał jak zwał, niszczenie pomników ofiar zwyrodnialców z upa, świadczy o kulturze etycznej, moralnej i historycznej Ukraińców (banderowców). Szukają zwady ze wszystkimi i wszystkim dookoła. Już w Kijowie, Charkowie ludzie pragnęli zlinczować niosących portrety szuchewycza (zwyrodnialca). Wszystko działo się na uroczystościach rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Także my Polacy nie jesteśmy osamotnieni w walce z gloryfikacja ludobójców. Wschodnia Ukraina, jeszcze można ją tak nazywać, nie czyje więzi historycznej z banderowcami. Swoim postępowaniem nie tylko szukają zwady z sąsiadami, ale przyczyniają się do rozwałki Ukrainy jako monolitu państwowego.

lolek
lolek
5 lat temu

Kto tej wrednej banderowskiej chołocie daje polskie obywatelstwo

JENY
JENY
5 lat temu
Reply to  lolek

sprzedawczyki i łapówkarze

lolek
lolek
5 lat temu

Wredny jeb……y banderowiec

Jolka
Jolka
5 lat temu

Zawsze umieli się ustawić, przy każdej władzy. Teraz Przemyśla i okolic potrzebują. Przyjaciele …….

WYBORCA
WYBORCA
5 lat temu

Idziemy po zakupy do swojego i po swoje a nie do kapusiów i w dodatku nie Polaków,proste ?

axi
axi
5 lat temu

„znanej sieci sklepów spożywczych” – „Piotruś Pan”

Rycho
Rycho
5 lat temu

To przecież ,,szanowana persona” w Przemyślu. Didki i batki byli rizunami w UPA a ten w SB….konsul honorowy, kuźwa upaińska ich mać.

jarekP
jarekP
5 lat temu

A Jan Bury jaki ma pseudonim- drodzy rolnicy donosił na Was przez tyle lat, po każdym zebraniu wiejskim musiał pisać raport pomijał te na których jego wybierano

frogu
frogu
5 lat temu
Reply to  jarekP

W PRL-u Bury to był pionek

JENY
JENY
5 lat temu
Reply to  frogu

A za jakiś czas nadal będzie pionkiem.

jork
jork
5 lat temu
Reply to  jarekP

Ćwok