Zobacz cenny zbiór militariów (ZDJĘCIA)

Ekspozycję „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki” będzie można zobaczyć bezpłatnie podczas Nocy Muzeów - 16 maja w godz. 19 - 1 w rzeszowskim Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja. Fot. Wit Hadło
Ekspozycję „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki” będzie można zobaczyć bezpłatnie podczas Nocy Muzeów – 16 maja w godz. 19 – 1 w rzeszowskim Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Kompletne umundurowania, broń, odznaki i legitymacje żołnierzy polskich z lat 1914 – 1945 można oglądać w Muzeum Okręgowym. Jest okazja zachwycić się m.in. dzielnym rzeszowskim ułanem dosiadającym konia czy scenką z wojskowego namiotu, która mogła towarzyszyć bitwie o Monte Cassino.

Wystawa powstała w oparciu o kolekcję pasjonata i kolekcjonera, Jana Partyki. Rzeszowski społecznik rodem z Naklika, już wcześniej udostępnił swoje zbiory (mogliśmy je oglądać jako „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945”), a niedawno przekazał je na własność Muzeum Okręgowemu. Placówka wzbogaciła się o ok. 2 tys. gromadzonych latami pamiątek związanych z historią polskiego oręża. Dzięki temu powstała nowa ekspozycja „Żołnierz polski 1914-1945″.

Nieprzypadkowo jej otwarciu towarzyszyła orkiestra wojskowa i odsłonięto ją 8 maja, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jak powiedział ofiarodawca, Jan Partyka, jego intencją było, aby jego bogaty zbiór nie dzielił, ale pokazał człowieka i jego wysiłek dla odzyskania niepodległości, począwszy od I wojny światowej aż po II, w różnych formacjach i na różnych frontach.

bes

[print_gllr id=148924]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments