Zrób test. Sprawdź czy nie chorujesz na żółtaczkę

Im wcześniej zakażenie zostanie wykryte tym powstrzymanie choroby (wyleczenie) jest pewniejsze. Dlatego należy badać się w kierunku zakażenie wirusem żółtaczki, a zapobiegając jej, szczepić się.

Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) to niebezpieczna choroba, której powikłaniem jest marskość albo rak wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby długo nie daje objawów. Gdy choroba jest już zaawansowana, pojawiają się bóle brzucha, mdłości, niestrawność… Wywołuje je kilka typów wirusa (A, B i C), w wielu wypadkach grożą uszkodzeniem wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, a więc śmierci chorego. – Im wcześniej zakażenie zostanie wykryte tym powstrzymanie choroby (wyleczenie) jest pewniejsze. Dlatego należy badać się w kierunku zakażenie wirusem żółtaczki, a zapobiegając jej, szczepić się. Przynajmniej na typy A i B, na które jest szczepionka – mówi dr n. med. Jerzy Sieklucki, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

1. Wirus A
Wirus A atakuje głównie dzieci i ludzi młodych. Można go złapać, spożywając zanieczyszczoną wirusem wodę pitną, myte w niej owoce lub inne surowe pokarmy. Wirus znajduje się we krwi i stolcu, wystarczy zatem, że osoba będąca nosicielem wirusa nie umyje rąk po wyjściu z toalety i zacznie przygotowywać dla innych posiłek. Szczególnie narażone na infekcje są osoby podróżujące. Ryzyko zachorowania na WZW typu A wśród podróżujących jest 100 razy większe niż ryzyko zachorowania na dur brzuszny. Terapia polega głównie na obserwacji i zapewnieniu choremu odpowiedniej diety. Chociaż choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i kończy się pełnym wyzdrowieniem – jednak u około 10 – 20 proc. zakażonych następuje po pewnym czasie zaostrzenie choroby.

2. Wirus B – zaraźliwy
Według szacunków ok. 450 tys. Polaków jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B, przez co stanowi potencjalne zagrożenie dla innych. – Łatwiej złapać wirusa WZW typu B, który wywołuje żółtaczkę wszczepienną niż wirusa HIV – mówi dr Sieklucki. – Dzięki powszechnym szczepieniom przed zabiegami zmniejszyła się liczba nowych zarażonych. Mimo to nie zmniejsza się liczba wykrywanych zakażeń z racji tego, że choroba latami rozwija się bezobjawowo. Wirus jest odpory na warunki atmosferyczne, nie niszczy go nawet wysoka temperatura. Można się zarazić, gdy np. zranionym naskórkiem, dotykamy zakażonego przedmiotu. Pewne ryzyko niesie też seks z nosicielem wirusa, wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy manikiurzystki oraz drobne zabiegu chirurgiczne, zastrzyki, pobieranie krwi. Choroba rzadko ma ostry przebieg. By wykryć zakażenie WZW B, trzeba zrobić badanie na obecność wirusa. U co 15 zakażonego choroba przechodzi w stan przewlekły.

3. Wirus C – zjadliwy i skryty
Ten typ żółtaczki (podobnie jak typ B) szerzy się głównie przez kontakt z zakażoną krwią. WZW typu C to skryty zabójca, rozwija się w sposób praktycznie bezobjawowy. Odczuwalne niekiedy dolegliwości, rzadko wskazują na związek z wątrobą. Podejrzenie zachorowania mogą potwierdzić specyficzne przeciwciała w surowicy krwi (anty-HCV). Obecność materiału genetycznego wirusa (HCV RNA) w surowicy krwi dowodzi aktywnego zakażenia oraz możliwości przenoszenia zakażenia i rozwinięcia się przewlekłej choroby wątroby. Szacuje się, że na świecie tylko w 15 proc. przypadków wirus ten jest wykrywany.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wikary
wikary
8 lat temu

Zrob test !
Sprawdz DNA swoich dzieci !