W najbliższy piątek, 14 czerwca (początek o godz. 17.30 pod studnią na rynku) odbędzie się kolejny spacer miejskim. Tym razem jego motywem przewodnim będą „Ślady po getcie”.
W okresie poprzedzającym II wojnę światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów, którzy stanowili około 30 procent wszystkich mieszkańców. W czasie okupacji Niemcy utworzyli dla nich getto – zamkniętą dzielnicę w środku miasta. Jak można szacować, przed rozpoczęciem eksterminacji w 1942 roku, w mieście przybywało około 23 tysiące Żydów – zarówno rodowitych rzeszowian, jak i przesiedlonych mieszkańców Łodzi, Kalisza czy Śląska. Ponadto, w getcie w Rzeszowie zamknięci zostali także żydowscy mieszkańcy podrzeszowskich miasteczek.
Czy mieszkańcy Rzeszowa znają granice getta i wiedzą, jak wyglądało w nim codzienne życie?
Ślady po rzeszowskim getcie nie są oczywiste, widoczne na pierwszy rzut oka, ale historia tego tragicznego okresu w dziejach naszego miasta spogląda z okien kamienic-świadków, wyziera z zaułków, skrywa się pod współczesną dobrze znaną nam warstwą, pod którą zajrzymy podczas spaceru, by opowiedzieć o tych tragicznych czasach – zaprasza na najbliższy spacer miejski Karolina Ożóg – muzealniczka i edukatorka, od 2013 roku związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, absolwentka judaistyki, rzeszowianka z urodzenia.
Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, który przybliża społeczności Rzeszowa historię jego dawnych żydowskich mieszkańców.
Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).