REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

250 tys. zł dotacji na trzy rzeszowskie zabytki

Stosowna umowa ws. dotacji na remont trzech rzeszowskich zabytków została podpisana w Ratuszu (Fot. Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Dwór Chłapowskich na osiedlu Słocina, kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP – w tych trzech zabytkowych obiektach zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie. Sfinansowane one zostaną z budżetu miasta. W sumie na ten cel wydanych zostanie 250 tys. zł.

– Mamy dziś miłą informację ze strony miasta – dzielimy się pieniędzmi z bardzo zacnymi organizacjami i stowarzyszeniami, które na co dzień opiekują się i troszczą o ważne zabytki w Rzeszowie – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przeznaczyliśmy dotacje w wysokości  250 tys. zł. Marzy nam się, aby tych pieniędzy  było przeznaczonych sporo więcej. 

Prezydent dodał, że ma nadzieję, że w efekcie reformy finansów samorządów miasto będzie mogło w przyszłości przeznaczać na odnowę zabytków sporo więcej środków. Uroczystość podpisania umów i przyznania dotacji odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu. 

Dwa razy po 100 tys. zł na dwa zabytki 

Dotację w wysokości 100 tys. zł otrzymała fundacja Domus Pacis, która opiekuje się Dworem Chłapowskich na osiedlu Słocina. Środki zostaną przeznaczone na prace remontowo-konserwatorskie cokołu i elewacji budynku.

Taką samą kwotę otrzymała parafia rzymskokatolicka Chrystusa Króla w Rzeszowie. Pieniądze zostaną wydane na prace remontowe apsydy i dwóch przyległych zakrystii w tej wybudowanej w okresie międzywojennym świątyni. 

50 tys. zł trafiło z kolei do parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie. Środki wydane zostaną na roboty remontowo-konserwatorskie przy elewacji Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, czyli dawnego kościoła Św. Trójcy przy ul. Targowej 4. 

Wyjątkowe, zabytkowe obiekty do remontu 

– Każdy z tych trzech zabytkowych obiektów jest wyjątkowy – podkreślała Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Dawny kościół Św. Trójcy, który obecnie jest Cerkwią Greckokatolicką, został wybudowany w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako ķaplica cmentarna. Powstała w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Została wybudowana w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójc, także ufundowanego przez Lubomirskich. 

Dwór Chłapowskich został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Otoczony jest romantycznym parkiem w typie angielskim.

Z kolei powstały w międzywojniu kościół pw. Chrystusa Króla jest pierwszym i jedynym w krajobrazie Rzeszowa kościołem kopułowym. Można powiedzieć, że czym dla Rzymu jest kopuła Bazyliki św. Piotra Michała Anioła tym dla Rzeszowa jest ta wspaniała, malownicza kopuła kościoła Chrystusa Króla. Zaprojektowana została przez lwowskiego architekta Witolda Rawskiego. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin