REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

28 maja Dniem Burgera. Jakie burgery Polacy jedzą najczęściej?

Bułka, kotlet (mięsny lub roślinny), bukiet warzyw, dodatków oraz sosów – pomimo swojej prostoty burgery urzekają miłośników jedzenia na całym świecie. (Fot. Materiały prasowe)

Z okazji przypadającego dzisiaj (28 maja) Dnia Burgera, Uber Eats przygotował podsumowanie trendów, dotyczące jednej z ulubionych potraw Polaków. W kraju nad Wisłą za pośrednictwem platformy sprzedanych zostało blisko 1468 ton burgerów. Popularną kanapkę szczególnie pokochali łomżanie, bo aż 90 proc. wszystkich zamówień mieszkańców miasta stanowi jedna z odmian tej potrawy. Co jeszcze wiemy o upodobaniach Polaków?

Bułka, kotlet (mięsny lub roślinny), bukiet warzyw, dodatków oraz sosów – pomimo swojej prostoty burgery urzekają miłośników jedzenia na całym świecie. Popularna kanapka dorobiła się nawet swojego święta, które co roku przypada 28 maja. Z tej okazji platforma Uber Eats przeanalizowała wybory użytkowników w Polsce z ostatniego roku. 

4 tony burgerów dziennie…

W ciągu ostatniego roku użytkownicy platformy zamówili ponad  blisko 1468 ton burgerów. Jest to waga równa 52 stołecznym autobusom miejskim mogącym pomieścić nawet 135 osób. Oznacza to prawie 4 tony burgerów dziennie. Na każdą godzinę przypada zatem 167,5 kilogramów burgerów, czyli tyle, ile waży przeciętny motocykl. W porównaniu do 2021 jest to aż 6% więcej. Najbardziej popularnymi odmianami są klasyki, czyli cheeseburgery oraz hamburgery. 

…głównie mięsnych

Dieta roślinna ma coraz szersze grono zwolenników, a restauracje coraz częściej rozszerzają menu o opcje wegańskie i wegetariańskie. I chociaż w ciągu ostatniego roku użytkownicy Uber Eats zamówili o 9 proc. więcej wege burgerów niż w 2021 r., to nadal jednak kanapki bezmięsne stanowią zaledwie ułamek wszystkich zamówień.

Majonez – tak czy nie?

Wśród internautów od lat toczą się zawzięte potyczki, której marki majonez jest najlepszy. Wyniki analizy Uber Eats mogą dołożyć kolejny wątek do tej dyskusji – jak się okazuje majonez jest zarówno jednym z najbardziej, jak i najmniej lubianych dodatków do kanapek. Wśród najczęściej dodawanych do burgerów składników są: ketchup, ser, pikle i bekon. Z kolei najmniej lubiane dodatki to – oprócz wspomnianego majonezu – również cebula, pomidory oraz… sos BBQ. 

Polska stolica burgera

Łomża to miasto słynące z malowniczych terenów Doliny Narwi czy tradycyjnego warzenia piwa. Jak wynika z danych Uber Eats, mieszkańcy miasta ze złotym jeleniem w herbie szczególnie umiłowali sobie burgery – aż 90% wszystkich zamówień na platformie Uber Eats stanowiła właśnie ta potrawa. Dla porównania: w stolicy, Krakowie oraz w Trójmieście, soczyste kanapki stanowią około ⅓ zamówień. Łomża jest więc zdecydowanie miastem burgerowych smakoszy. 

Kanapka na każdą porę dnia… i nocy

Burgery najczęściej jemy po południu i na kolację – ponad 85 proc. wszystkich zamówień jest realizowanych między 12 a 23. Te kanapki to jednak też dla niektórych opcja na śniadanie (10 proc. zamówień), ale także forma zaspokojenia nocnego głodu (5 proc. – zakupy między 23 a 9). Burgery są więc dobre o każdej porze, ale i… każdego dnia. Najczęściej decydujemy się je jeść w soboty (18 proc. zamówień) a najrzadziej – w niedziele (niespełna 12 proc. wskazań).

Na głód duży oraz mniejszy

Jeśli chodzi o największe zamówienie z burgerowni, to zdecydowanym rekordzistą jest użytkownik z Warszawy – dostarczony do niego wraz z pysznym jedzeniem paragon zawierał aż 172 pozycje, co może świadczyć o wielkości imprezy.

Na duży apetyt z kolei najlepiej jest przygotowany opolski lokal “Western Tortilla”. W jego menu znajduje się bowiem 560 gramowy “Podwójny Burger Wołowy”, o łącznej wadze zestawu z frytkami 880 gramów. Wśród ciekawostek dostępnych na platformie w oczy rzucają się także burgery sushi, czyli nietypowa fuzja kuchni japońskiej i amerykańskiej.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin