REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Alarmujący raport o stanie zdrowia młodych ludzi. Im biedniej, tym mniej zdrowo!

Badania przeprowadzono w 44 krajach (Fot. Mat. prasowe)

Najnowszy raport opublikowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy ujawnia alarmujące różnice w stanie zdrowia młodych ludzi na całym świecie, na niekorzyść osób pochodzących z mniej zamożnych rodzin. Wyniki badań przeprowadzonych w 44 krajach uczestniczących w badaniu nad zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej, zwracają uwagę na nieprawidłowe nawyki żywieniowe, rosnące wskaźniki nadwagi i otyłości oraz niski poziom aktywności fizycznej wśród młodych ludzi, które są istotnymi czynnikami ryzyka wielu chorób niezakaźnych, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów.

Wyniki badań polskiej młodzieży wypadają poniżej średniej światowe, co nie może napawać optymizmem.

Aktywność fizyczna

W Polsce tylko 20 proc. nastolatków w wieku 11-15 lat, w tym 24 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt spełnia zalecenia WHO dotyczące min. 60-minutowej codziennej aktywności fizycznej (od umiarkowanej do intensywnej). Odsetek ten jest nieco niższy w przypadku chłopców i nieco wyższy w odniesieniu do dziewcząt niż średnia światowa wynosząca 25 proc dla chłopców i 15 proc. dla dziewcząt. Warto zauważyć, że poziom aktywności fizycznej spada wraz z wiekiem nastolatków, a zalecenia w tym zakresie spełnia zaledwie 15 proc. 15-latków.

Niepokojący jest fakt, że 28proc. nastolatków w Polsce jest nieaktywnych fizycznie. Oznacza to, że zaledwie przez dwa dni w tygodniu lub rzadziej podejmuje aktywność fizyczną przez co najmniej 60 minut dziennie. Odsetek ten jest wyższy niż średnia wynosząca 24 proc. i niepokojąco wzrasta wraz z wiekiem. Co ważne brak aktywności fizycznej jest bardziej rozpowszechniony wśród osób z mniej zamożnych środowisk.

Zachowania żywieniowe

Według raportu, tylko 33,5 proc. nastolatków w Polsce spożywa codziennie owoce, a 33 proc. warzywa, przy średniej wynoszącej 38 proc. To alarmująco niski wynik, który jest szczególnie niepokojący, ze względu na dobrze udowodniony związek między odpowiednio częstym jedzeniem owoców i warzyw a zmniejszonym ryzykiem chorób niezakaźnych. Ponadto tylko 49 proc. nastolatków w Polsce rozpoczyna dzień od śniadania w dni powszednie. To o 2 punkty procentowe mniej niż średnia. Wskaźnik ten w Polsce sukcesywnie spada od 2018 r. Budzi to uzasadnione obawy, ponieważ rezygnacja ze śniadań może mieć wpływ na poziom energii, koncentrację i ogólny sposób odżywiania nastolatków.

Wśród polskich nastolatków 27 proc. spożywa codziennie słodycze, w tym czekoladę, a 11 proc. słodkie napoje. Pokazuje to, że wysiłki na rzecz podnoszenia świadomości nastolatków na temat szkodliwości nadmiernego spożycia cukru, są w dalszym ciągu niewystarczające.

Dane dotyczące niskiego dziennego spożycia owoców i warzyw wśród nastolatków w Polsce podkreślają potrzebę ciągłych wysiłków na rzecz poprawy jakości odżywczej posiłków szkolnych jak też dostępności zdrowej żywności w szkołach i ich okolicach. (Fot. Mat. prasowe)

Masa ciała i jego obraz

W Polsce 24,7 proc. nastolatków ma nadwagę lub cierpi na otyłość, co jest wartością wyższą niż średnia wynosząca 22 proc. Globalnie częstość występowania nadwagi i otyłości wzrosła od 2018 r.. To rosnące wyzwanie dla zdrowia publicznego. Chociaż tylko 4,4 proc. nastolatków, którzy wzięli udział w badaniach ma niedowagę, kwestia ta nie powinna być pomijana, ponieważ może wskazywać na niedobory żywieniowe lub inne podstawowe problemy zdrowotne. Alarmujący jest zaś odsetek polskich nastolatków, którzy postrzegają siebie jako zbyt grubych – 45 pro.. Co ważne negatywne postrzeganie własnego ciała obserwuje się częściej u dziewcząt niż chłopców. Problem negatywnego obrazu ciała nasilił się od 2018 r., co w konsekwencji może przyczyniać się do występowania problemów ze zdrowiem psychicznym, zaburzeń odżywiania, podejmowania nieuzasadnionych prób odchudzania czy niebezpiecznych dla zdrowia zachowań związanych z kontrolą masy ciała.

W Polsce 24,7 proc. nastolatków ma nadwagę lub cierpi na otyłość, co jest wartością wyższą niż średnia wynosząca 22 proc. (Fot. Mat. prasowe)

Szersze implikacje dla zdrowia publicznego

Nierówności opisane w raporcie mają szerokie i długotrwałe konsekwencje, sięgające daleko poza bieżące problemy zdrowotne. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej oraz nadwaga i otyłość w okresie dojrzewania mogą prowadzić do poważnych schorzeń. W szczególności wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów. Te dolegliwości wpływają nie tylko na zdrowie jednostki, ale również stanowią znaczące obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej i gospodarki.

Krajowy kontekst

Dane dotyczące niskiego dziennego spożycia owoców i warzyw wśród nastolatków w Polsce podkreślają potrzebę ciągłych wysiłków na rzecz poprawy jakości odżywczej posiłków szkolnych jak też dostępności zdrowej żywności w szkołach i ich okolicach. Niepokojący jest również wysoki odsetek młodzieży nieaktywnej fizycznie jak też jeden z najwyższych pośród krajów biorących udział w badaniu wzrost tego odsetka między 2018 a 2022 rokiem.

Instytucje rządowe i szkoły odgrywają niezwykle istotną rolę w tworzeniu sprzyjającego środowiska, które sprawia, że wybór zdrowego stylu życia jest łatwiejszy i bardziej dostępny dla młodych ludzi. Może to obejmować wdrażanie polityk promujących aktywność fizyczną w szkołach, zapewnianie bardziej wartościowych opcji żywieniowych w stołówkach szkolnych oraz ograniczanie marketingu niezdrowej żywności i napojów dla dzieci. Konieczne jest stworzenie kultury zdrowia, która wspiera młodzież w dokonywaniu pozytywnych wyborów zdrowotnych. Będzie to mieć znaczący wpływ na ich dobre samopoczucie.

Warto również podkreślić, że od wielu lat polskie dziewczęta najgorzej oceniają swój wygląd pośród wszystkich rówieśników z krajów biorących udział w badaniu. Rozwiązywanie problemów związanych z obrazem ciała w dobie mediów społecznościowych wymaga wielopłaszczyznowego podejścia. Konieczne jest wyposażenie nastolatek w umiejętności korzystania z mediów, aby krytycznie oceniały szkodliwy obraz ciała w Internecie. Szkoły i społeczności mogą odgrywać istotną rolę, poprzez programy wsparcia, które koncentrują się na budowaniu poczucia własnej wartości, odporności i pozytywnego wzorców postrzegania ciała. Ponadto konieczne jest wprowadzenie surowszych regulacji, dotyczącymi treści w mediach społecznościowych, które promują nierealistyczne wzorce wyglądu ciała.

Konieczność działania

– Regularna aktywność fizyczna, prawidłowe nawyki żywieniowe oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała to niezbędne elementy zdrowego stylu życia – mówi dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę. Według niego wyniki raportu wskazują na potrzebę ukierunkowanych interwencji, aby umożliwić nastolatkom podejmowanie zdrowszych zachowań i unikanie tych, które negatywnie wpływają nie tylko na ich obecne zdrowie i samopoczucie, ale także na ich zdrowie w dorosłości.

Dodatkowo, różnice społeczno-ekonomiczne w zachowaniach zdrowotnych nastolatków przyczyniają się do utrwalania niekorzystnej sytuacji. Dzieci z mniej zamożnych rodzin są bardziej narażone na negatywne skutki zdrowotne, co może utrudniać im zdobycie wykształcenia, perspektyw zatrudnienia i ogólną jakość życia. W ten sposób utrwalają się nierówności społeczne i ograniczone są możliwości awansu społecznego.

Przeciwdziałanie kryzysowi

Biuro Regionalne WHO dla Europy wzywa do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania niepokojących trendów i zaleca kompleksowe strategie.

Regulacji marketingu żywności: Wdrożenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących marketingu niezdrowej żywności i napojów wśród dzieci i młodzieży.

Promowaniu zdrowego odżywiania: Poprawa dostępu do przystępnej cenowo, korzystnej dla zdrowia żywności, szczególnie dla rodzin znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz wdrażanie polityki zniechęcającej do spożywania niezdrowej żywności i napojów.

Zwiększaniu aktywności fizycznej: Tworzenie bezpiecznego i dostępnego środowiska dla aktywności fizycznej oraz promowanie inicjatyw zachęcających młodzież do regularnych ćwiczeń.

Ukierunkowanych interwencjach: Opracowanie dostosowanych do potrzeb interwencji wspierających prozdrowotne zachowania wśród nastolatków, szczególnie tych pochodzących ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Interwencje te mogą obejmować programy szkolne promujące zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną, inicjatywy społeczne zapewniające dostęp do obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz kampanie edukacyjne w celu zwiększania świadomość znaczenia zachowań korzystnych dla zdrowia.

Niwelowaniu nierówności społecznych: Celem polityki powinno być zmniejszenie różnic społeczno-ekonomicznych związanych ze zdrowiem i zapewnienie wszystkim młodym ludziom możliwości prowadzenia zdrowego stylu życia.

Wnioski wołają o działanie

  • W świetle tych ustaleń jasne jest, że musimy podjąć natychmiastowe działania, aby poprawić zachowania zdrowotne młodzieży w Polsce – powiedziała Anna Dzielska, kierownik Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, współkoordynatorka badań w Polsce. – Koncentrując się na tworzeniu środowisk, które wspierają zdrowe wybory i zachowania, możemy pomóc poprawić zdrowie i samopoczucie wszystkich nastolatków w Polsce.
  • Jedną z cennych inicjatyw, która w znaczący sposób może przyczynić się do poprawy zdrowia polskich uczniów jest planowane wdrożenie od 2025 roku nowego przedmiotu w szkołach tzn. edukacji zdrowotnej – podsumowała dr Agnieszka Małkowska-Szkutnik z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, druga współkoordynatorka badań w Polsce.

Pełny raport dostępny jest tutaj: https://iris.who.int/handle/10665/376772

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin