Podkarpacka Policja wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie realizuje działania profilaktyczne pod nazwą „Alkohol – ograniczona dostępność”. W ramach tej akcji sprawdzane są miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Alkohol stanowi szczególne zagrożenie dla młodych ludzi. Niejednokrotnie jest przyczyną wypadków, źródłem patologii społecznych i przestępczości. Dlatego ważne jest ograniczanie jego dostępności dla osób małoletnich.
Odwiedzili kilkanaście punktów sprzedaży i podawania alkoholu
Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli wspólnie z przedstawicielem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie prowadzili działania na terenie powiatu stalowowolskiego. Sprawdzali placówki handlowe i gastronomiczne w zakresie przestrzegania prawa wynikającego z przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W ramach działań odwiedzili kilkanaście punktów sprzedaży i podawania alkoholu, w tym lokale gastronomiczne. W 2 placówkach stwierdzono brak uwidocznienia informacji o szkodliwości spożywania alkoholu. Podczas działań policjanci prowadzili ze sprzedawcami i pracownikami lokali rozmowy profilaktyczne na temat obowiązujących przepisów prawa. Przekazywali także materiały edukacyjno-informacyjne oraz opracowane i wydrukowane na potrzeby akcji tabliczki informacyjne. Zakup oraz druk materiałów sfinansowany został dzięki środkom przekazanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Zakaz sprzedaży energetyków
Przedstawiciele Policji i ROPS zwracali również uwagę na przestrzeganie obowiązującego od 1 stycznia 2024 r. zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Przypominali, że zakaz obejmuje napoje, których skład zawiera kofeinę w ilości przekraczającej 150 mg/lub taurynę, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. Przepisy karne określają, że niestosowanie się do zakazu grozi karą grzywny do 2000 zł. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie tego wykroczenia. W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.
Działania „Alkohol – ograniczona dostępność” prowadzone są od 21 do 28 sierpnia br. przez wszystkie jednostki Policji na terenie województwa podkarpackiego. Akcja realizowana jest wspólnie z przedstawicielami Miejskich i Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy wyciągane są konsekwencje prawne. Przedsiębiorcy naruszający prawo mogą stracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu.
Kolejna edycja działań zaplanowana jest na przełomie września i października br.