REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 24 listopada 2024

Będą zielone inwestycje w Rzeszowie

W skład inwestycji ma wejść m.in. budowa drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (Fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów)

Współpracę w zakresie ograniczenia lub całkowitego wykluczenia produkcji dwutlenku węgla oraz promocji odnawialnych źródeł energii w mieście, a także umowę na budowę drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów) podpisano dzisiaj w Rzeszowie.

List intencyjny ma ułatwić planowanie inwestycji ekologicznych, by były dopasowane do potrzeb mieszkańców miasta i instytucji. Dzięki wymianie informacji i precyzyjnemu określeniu potrzeb, spółki z Grupy PGE będą mogły optymalizować koszty swoich inwestycji. Powołany zostanie zespół roboczy, złożony z przedstawicieli miasta oraz spółek z grupy PGE, który będzie się zajmował analizami strategicznymi w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. List intencyjny podpisali Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Prezesi: Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Dariusz Marzec, PGE Energia Ciepła, Grzegorz Krystek, PGE Obrót, Sebastian Janda.

– Rzeszów jest miastem, które bardzo szybko się rozwija. Starannie planujemy inwestycje, aby jak najlepiej mogli skorzystać z nich nasi mieszkańcy. A do tego jesteśmy jednym z pięciu miast polskich, które pracują nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 roku. Dlatego taka współpraca jest dla nas bardzo istotna. Niesie za sobą optymalizowanie kosztów, doradztwo, szybkie, sprawne działanie, a co najważniejsze czyste powietrze w Rzeszowie. Z radością przedstawimy nasze wspólne działania z PGE prezentując Climate City Contract w Brukseli – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Miasta Rzeszowa

Jedną z planowanych przez PGE Energia Ciepła inwestycji jest budowa wielkoskalowej pompy, której źródłem ciepła będą ścieki oczyszczone z oczyszczalni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Szacuje się, że moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Szacowany koszt inwestycji to ok. 76 milionów złotych.

Dzięki odzyskowi ciepła ścieki które trafią do rzeki Wisłok będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko życia w wodzie – podkreśla Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak dodaje: – Naszym celem jest, aby do 2030 roku 100 proc. wytwarzanego przez nas ciepła pochodziło ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

19 tys. ton mniej CO2

– Zmieniamy się po to, by mieszkańcy Rzeszowa mogli oddychać coraz czystszym powietrzem. Planowana przez nas pompa ciepła to pierwszy taki projekt w grupie PGE, ale znacznie szybciej, bo już za kilka tygodni oddamy do użytku w Elektrociepłowni w Rzeszowie nowoczesną, niskoemisyjną kotłownię gazową o łącznej mocy 186 MWt, co pozwoli na całkowite wyłączenie dwóch kotłów węglowych. Dzięki temu emisja CO2 spadnie o blisko 56%, tj. o ok. 19 tysięcy ton rocznie – mówi Grzegorz Krystek, Prezes PGE Energia Ciepła.

Kolejna kończąca się w Rzeszowie inwestycja to budowa drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów). Dzięki temu jej wydajność wzrośnie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Planowane oddanie II linii technologicznej ITPOE to I kwartał 2025 roku.

Swoje działania na rzecz miasta i ekologii zadeklarowała również spółka PGE Obrót, która zakupi i zamontuje instalacje fotowoltaiczne dla rzeszowskich domów pomocy społecznej.

– Nasza działalność to nie tylko sprzedaż prądu. Ważne są dla nas inicjatywy wspierające lokalną społeczność i zrównoważony rozwój. Promujemy ekologiczne rozwiązania i chcemy umożliwiać korzystanie z odnawialnych źródeł energii instytucjom, które swoją codzienną działalnością wspierają innych – zaznacza Sebastian Janda, prezes PGE Obrót.

Oprócz mikroinstalacji PGE Obrót zobowiązało się również do zakupu czujników, które umożliwią mieszkańcom Rzeszowa monitorowanie jakości powietrza w mieście.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin