REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 26 grudnia 2024

Ciągle ci zimno? To znak, że organizmowi brakuje tych witamin i minerałów

Naukowcy z „Journal of Thermal Biology” alarmują, że odpowiedni poziom witamin i minerałów jest niezbędny, aby nasze ciało mogło efektywnie wytwarzać i utrzymywać ciepło. Niedobory mogą prowadzić do ciągłego uczucia zimna. (Fot. Pixabay)

Zima to wyzwanie dla naszego organizmu, zwłaszcza gdy pomimo ciepłego ubioru, nie możemy pozbyć się uczucia zimna. Czy wiesz, że może to być sygnał ostrzegawczy o niedoborach witamin i minerałów, które są kluczowe dla procesu termoregulacji w naszym ciele? Serwis Medonet przynosi garść przydatnych informacji.

Nasze ciała są tak zaprojektowane, aby utrzymywać stałą temperaturę ciała poprzez proces znany jako termoregulacja. Mózg, tętnice i gruczoły potowe współpracują ze sobą w celu regulacji temperatury. Dzięki temu utrzymujemy ciepło pomimo niższych temperatur na zewnątrz, a także schładzamy organizm, kiedy jest za gorąco. Ta równowaga może jednak zostać zakłócona przez kilka czynników, w tym:

  • infekcje wirusowe lub bakteryjne,
  • narażenie na ekstremalne temperatury,
  • niedobory składników odżywczych.

Medonet przypomina: nasze ciało to doskonale zaprojektowana maszyna, której zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury wewnętrznej. Mózg, tętnice, gruczoły potowe – wszystkie te elementy pracują razem, aby dostosować nasze ciepło wewnętrzne do warunków zewnętrznych. Ale co się dzieje, gdy ta delikatna równowaga zostaje zaburzona?

Niedobory składników odżywczych – ukryty wróg ciepła

Naukowcy z „Journal of Thermal Biology” alarmują, że odpowiedni poziom witamin i minerałów jest niezbędny, aby nasze ciało mogło efektywnie wytwarzać i utrzymywać ciepło. Niedobory mogą prowadzić do ciągłego uczucia zimna. Sprawdźmy, które składniki odżywcze są tutaj kluczowe.

Żelazo – fundament ciepłoty ciała

Żelazo to składnik hemoglobiny, która transportuje tlen do naszych mięśni i tkanek. Bez niego nie są one w stanie wygenerować odpowiedniej ilości ciepła. Niedokrwistość z niedoboru żelaza to częsta przyczyna uczucia zimna, zmęczenia i osłabienia, jak pokazują badania „The Lancet Hematology”, na które powłuje się Medonet.

Witamina B12 – nie tylko dla mózgu

Witamina B12 jest niezbędna nie tylko dla zdrowia naszego mózgu, ale również dla produkcji czerwonych krwinek. Jej brak może prowadzić do niedokrwistości i ciągłego uczucia zimna, szczególnie w dłoniach i stopach. „American Journal of Clinical Nutrition” podkreśla, jak ważna jest kobalamina dla prawidłowej termoregulacji.

Kwas foliowy – sojusznik witaminy B12

Współpracując z witaminą B12, kwas foliowy (witamina B9) odgrywa rolę w produkcji czerwonych krwinek. Jego niedobór to kolejny czynnik, który może wpływać na naszą wrażliwość na zimno. „British Medical Journal” wskazuje na znaczenie folianów dla zapobiegania niedokrwistości.

Witamina C – klucz do lepszego wchłaniania żelaza

Serwis Medonet przypomina” witamina C nie tylko wzmacnia naszą odporność, ale również pomaga wchłaniać żelazo, co jest istotne dla utrzymania ciepła. „Nutrients” podkreśla, że niski poziom tej witaminy może ograniczać absorpcję żelaza, prowadząc do zwiększonego ryzyka uczucia zimna.

Pamiętajmy, że ciągłe odczuwanie zimna może być także sygnałem innych schorzeń, takich jak niedoczynność tarczycy czy zespół Raynauda. Jeśli więc zauważysz u siebie takie objawy, nie ignoruj ich i skonsultuj się z lekarzem. Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Dowiedz się więcej: https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,ciagle-ci-zimno–to-znak–ze-organizmowi-brakuje-tych-witamin-i-mineralow,artykul,19260674.html

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin