REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 12 września 2024

COVID-19 coraz aktywniejszy. GIS zaleca noszenie maseczek i szczepienia. A nowych szczepionek… nie ma

Strzykawka ze szczepionką na koronawirusa.
Główny Inspektor Sanitarny zaleca szczepienia. Problem w tym, że termin ważności szczepionek kończy się za parę dni, a nowych, skierowanych przeciwko dominującym wariantom wirusa SARS-CoV-2 OMICRON, nie ma. (Fot. Archiwum)

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by nosić maseczki oraz… szczepić się. Niestety szczepionek z terminem ważności i skierowanych przeciwko dominującym wariantom wirusa SARS-CoV-2 OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3), nie ma. Na Podkarpaciu i w 6 innych województwach na dzień 23 sierpnia nie zaszczepiono ani jednej osoby. W innych pojedyncze osoby. Zachorowań zaś odnotowano 1089 w kraju, 77 na Podkarpaciu.

W Polsce wzrost liczby zachorowań odnotowano od lipca, kiedy dziennie przybywało ok. 60 przypadków zakażenia. Pod koniec lipca było ponad 200 przypadków. W sierpniu liczby te się podwoiły – do ponad 400 dziennie. 13 sierpnia nastąpił kolejny gwałtowny skok – do 820 nowych zakażeń. 23 sierpnia mamy już 1089 zachorowań z czego 77 na Podkarpaciu. Szczyt zachorowań spodziewany jest zaś w drugiej połowie października, czyli w momencie rozpoczęcia nauki w szkołach i na uczelniach.

Wirus staje się mało sezonowy

We wtorek, 20 sierpnia, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące zachorowań na COVID-19.

– Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale też grypy, czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni. Będziemy bardzo mocno namawiać do tego, żeby testować szerzej. By osoby chore były wykrywane, diagnozowane i miały również zalecenia domowej izolacji – mówił po spotkaniu Paweł Grzesiowski.

Wśród zaleceń GIS są także szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami.

Pacjentom zostało na to niewiele czasu

Jak poinformował podsekretarz stanu w MZ, Marek Kos, obecna akcja szczepień przeciwko COVID-19, kończy się 31 sierpnia z uwagi na terminy ważności szczepionek pozostających w dyspozycji punktów szczepień”.

Co będzie od 1 września? Akcja szczepień zostanie wstrzymana do czasu wydania przez Ministra Zdrowia nowych zaleceń. Do tego momentu nie będą realizowane ani zapisy na szczepienia, ani same szczepienia. Będą natomiast wydawane e-skierowania, które „będą uprawniały do realizacji szczepień na zasadach określonych w nowym komunikacie Ministra w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025”.

W tym roku wcześniej

Obecnie dominują nowe warianty SARS-CoV-2  OMICRON (podwarianty JN.1 oraz KP.3). Nie ma jednak podstaw do twierdzenia, że są związane ze zwiększoną ciężkością infekcji lub znacząco zmniejszają skuteczność szczepionek. Grupą najbardziej zagrożoną powikłaniami i hospitalizacją są osoby w wieku 65 lat i starsze oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami towarzyszącymi.

W odpowiedzi na niepotwierdzone doniesienia medialne, Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że w najbliższym czasie nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne.

Tempo narastania aktualnej fali zachorowań różni się w zależności od kraju, jednak generalnie obecna fala rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej, niż w 2023 r. W Polsce wyraźny wzrost liczby zakażeń odnotowujemy od lipca 2024 r., natomiast dynamika zachorowań jest porównywalna do ubiegłego roku.

Rekomendacje

Dotychczasowe zalecenia i rekomendacje działań o udowodnionej skuteczności w zakresie ograniczania transmisji wirusów przenoszonych drogą oddechową (m.in. koronawirusy, grypa, RSV) nie zmieniły się i obejmują:

  • szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami;
  • izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania, się objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej;
  • możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady;
  • wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach, domowych albo podczas konsultacji lekarskiej;
  • zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą;
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, ewentualnie w zgięcie łokcia;
  • ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka);
  • ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną;
  • częstszą higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym (np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków).

Powyższe zalecenia mają charakter rekomendacji i, wbrew sensacyjnym doniesieniom medialnym, nie są nowe ani nie oznaczają żadnych restrykcji. Rekomendacje nie są obligatoryjne, a ich stosowanie powinno być dostosowane do poziomu ryzyka zakażenia. Przestrzeganie powyższych zasad w życiu co




Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin