Wakacje się skończyły i już dziś uczniowie wracają do szkół. Tradycyjnie pierwszym dniem nowego roku szkolnego jest 1 września, ale tym razem będzie to 2 września, bowiem 1 września wypadł niedziela. Uczniowie będą się uczyć aż do 27 czerwca przyszłego roku. A jak będzie wyglądał cały harmonogram nadchodzącego roku szkolnego?
Jak nas poinformowano w rzeszowskim Kuratorium Oświaty, łącznie do wszystkich rodzajów szkół (podstawówek, liceów, techników i szkół branżowych) na Podkarpaciu do nauki przystąpi 287 362 uczniów. Ze szczegółowych informacji wynika, że uczniowie w roku szkolnym 2024/2025 będą mieli 188 dni nauki i 177 dni wolnych.
Kiedy pierwsze dłuższe wolne?
Przerwa świąteczna związana z Bożym Narodzeniem rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 1 stycznia 2025 r. Wcześniej dzień wolny wypadnie 1 listopada (Wszystkich Świętych – w piątek). Kolejny dzień wolny od nauki to 11 listopada – (Narodowe Święto Niepodległości), wypada w poniedziałek.
Wiosenna przerwa świąteczna (w związku z Wielkanocą) przypada w przyszłym roku między 17, a 22 kwietnia.
Wolne od szkoły będzie też w czwartek, 1 maja (Święto Pracy). 3 maja (Święto Konstytucji) wypada w 2025 roku w sobotę.
Do 30 września dyrektorzy szkół mają obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej, do 10 w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz do 6 dni w szkole branżowej I stopnia.
Kiedy ferie zimowe na Podkarpaciu?
Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach. Dzieci w naszym regionie będą musiały czekać na zimową przerwę w nauce najdłużej w Polsce, bo aż do 17 lutego. Razem z Podkarpaciem, ferie będą w woj. lubelskim, łódzkim, pomorskim i śląskim.
Harmonogram ferii zimowych:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025: woj.kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
- 27 stycznia – 9 lutego: woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie
- 3 – 16 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
- 17 lutego – 2 marca: woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
Egzaminy ósmoklasistów i matury
Terminy egzaminów ósmoklasistów
- 13 maja: z języka polskiego
- 14 maja: z matematyki
- 15 maja: z języka obcego nowożytnego
Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca. Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom, został ustalony na 5 lipca 2025 r.
Matury
Egzamin maturalny, w terminie głównym, będzie przeprowadzony od 5 do 24 maja. Egzaminy pisemne potrwają od 5 do 22 maja, a ustne od 9 do 24 maja.