REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Czworo mieszkańców Podkarpacia skorzystało w ubiegłym roku z leczenia na NFZ poza granicami kraju

– Z możliwości leczenia poza granicami naszego kraju w ubiegłym roku skorzystało także czworo mieszkańców Podkarpacia, w tym troje dzieci – przekazał Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie. (Fot. arch. NFZ)

W 2023 r. do centrali NFZ wpłynęło łącznie 160 wniosków o leczenie poza granicami kraju i pokrycie kosztów transportu. Kontynuowano też procedowanie 42 wniosków z 2022 r. Łącznie w 2023 r. wydano 126 zgód na leczenie planowe za granicą. 55 dotyczyło dzieci. – Z takiej możliwości w ubiegłym roku skorzystało także czworo mieszkańców Podkarpacia, w tym troje dzieci – przekazał Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

Leczenie takie może zostać przeprowadzone za granicą w dowolnej, specjalistycznej placówce (zarówno publicznej, jak i prywatnej). Leczenie to musi jednak należeć do świadczeń gwarantowanych w Polsce, a jego przeprowadzenie być niezbędne dla poprawy stanu zdrowia lub ratowania życia. Gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, NFZ pokrywa koszty wnioskowanego leczenia.

Nasze drogie zdrowie

W ubiegłym roku, czterej mieszkańcy Podkarpacia znaleźli się w takiej sytuacji i podkarpacki NFZ zapłacił za ich leczenie.

Pierwsza zgoda dotyczyła osteoplastyki oczodołu, kości twarzowej części czaszki i pokrywy czaszki celem rekonstrukcji pourazowych zniekształceń twarzy i kości części twarzowej czaszki o dorosłej kobiety w wyniku wypadku komunikacyjnego. Leczenie odbyło się w Niemczech, a koszt kuracji wyniósł niemal 35 tys. euro.

Trzy pozostałe wnioski dotyczyły dzieci. W tym: zabieg elektroskleroterapii z bleomycyną w niemieckim szpitalu (koszt niemal 15 tys. euro); leczenie kardiochirurgiczne polegające na wykonaniu bandingu tętnicy płucnej, plastyki zastawki mitralnej, operacji sposobem Jatene’a, operacji Mustarda, plastyki zastawki trójdzielnej oraz ablacji wraz z niezbędnymi badaniami diagnostycznymi w szpitalu w USA (koszt ponad 680 tys. dolarów); leczenie kardiochirurgiczne wady serca w przebiegu zespołu Ebsteina metodą Jose da Silvy (naprawa zastawki trójdzielnej) z ew. częściowym zamknięciem ubytku przegrody międzyprzedsionkowej i ew. ablacją przesmyku wnękowego wraz z niezbędnymi badaniami diagnostycznymi, w tym cewnikowaniem serca w szpitalu w USA (koszt ponad 156 tys. dolarów).

Ponad 2 tys. zgód

Najwięcej, ok. 6,5 mln zł, zapłacił NFZ w 2023 roku za leczenie kardiochirurgiczne rocznego dziecka w USA. Natomiast w przypadku leczenia w Unii Europejskiej NFZ zapłacił ok. 740 tys. zł za leczenie dorosłego pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej i było to najdroższe leczenie polskiego pacjenta w UE w 2023 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia od 2004 roku wydał łącznie 2 087 zgód.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin