Rośliny i leki pochodzenia roślinnego są przedmiotem zainteresowania nie tylko badaczy prowadzących prace w zakresie nauk przyrodniczych, ale także są problemem badawczym w naukach humanistycznych i społecznych. Właśnie temu tematowi poświęcona będzie Konferencja naukowa „Rośliny lecznicze w nauce i kulturze 3. edycja”, która już w ten weekend odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Te nurty badań rzadko się spotykają, konfrontują czy dopełniają. Wysiłki zbliżenia nauk eksperymentalnych, np. fitochemii i farmakologii z badaniami historycznymi i społecznymi w zakresie ziołoznawstwa i ziołolecznictwa podejmowała profesor Barbara Kuźnicka w Instytucie Historii Nauki, Oświaty i Techniki Polskiej Akademii Nauk od lat 80. XX wieku. Do tych wysiłków nawiązuje tytuł konferencji, która jest adresowana do badaczy reprezentujących antropologię kulturową, historię nauki, historię medycyny, historię farmacji, historię botaniki i archeobotaniki, językoznawstwo, farmakognozję, botanikę farmaceutyczną, rolnictwo, leśnictwo i inne dyscypliny.
Konferencja zorganizowana przez Instytut Historii Nauki PAN i Muzeum Okręgowe w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie z Budżetu Województwa Podkarpackiego.
TERMIN:
- 24 maja 2024r., godz. 10.00-17.00
- 25 maja 2024r., godz. 9.00-17.00
- 26 maja 2024r., godz. 9.00-13.00
MIEJSCE: Uniwersytet Rzeszowski, Aleja Rejtana 16c w Rzeszowie, budynek A1
FORMA KONFERENCJI: Przewidujemy referaty 15 minutowe w 6 sesjach oraz sesję posterową. Obowiązuje rejestracja uczestników.
Szczegółowy program można znaleźć tutaj