REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Lek na serce wycofany

Lek ten jest używany w terapii pacjentów z chorobami serca, takimi jak zespoły wieńcowe. (Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu leku Qutiro – stosowanego w terapii pacjentów kardiologicznych. Przeprowadzone badania wykazały, że produkt może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Decyzja dotyczy wycofania z obrotu i zakazu wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23.

Miał zapobiegać zlepianiu płytek krwi

Lek ten jest używany w terapii pacjentów z chorobami serca, takimi jak zespoły wieńcowe. Jego działanie polega na zapobieganiu zlepianiu się płytek krwi, co zmniejsza ryzyko zakrzepów i poprawia przepływ krwi do serca.

Podmiotem odpowiedzialnym jest QUESTUS PHARMA PRIVATE LIMITED z siedzibą w Indiach. Zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu leku Qutiro otrzymało przedsiębiorstwo Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Badania wykazały „niepożądane działanie”

O szczegółach związanych z wycofaniem leku poinformował Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu. U ośmiu pacjentów z dwóch różnych szpitali wystąpiło niepożądane działanie w związku z przyjmowaniem Qutiro.

Pojawiły się u nich m.in. dreszcze i bóle w klatce piersiowej. Przeprowadzone badania wykazały, że wskazany produkt leczniczy może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

„W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych, niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów” – podkreślono w uzasadnieniu decyzji.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin