REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 8 września 2024

Lidia Morawska Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla. Jest wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time

Pani profesor będzie osobiście uczestniczyć w jutrzejszej (22 bm.) uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim (Fot. UM Przemyśl)

Lidia Morawska, polska fizyczka i wybitna profesor Uniwersytetu Technologicznego w Queensland w Australii, dyrektor Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, a prywatnie córka słynnego żeglarza kpt. Henryka Jaskuły, zostanie uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Pani profesor będzie osobiście uczestniczyć w jutrzejszej (22 bm.) uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim. Jej początek zaplanowano na godz. 11.

W projekcie uchwały dotyczącej nadania tytułu profesor Lidii Morawskiej stwierdzono, że:

„W uznaniu zasług dla kobiety o bogatym życiorysie, związanej ze swoją małą ojczyzną jaką jest Przemyśl i członkini społeczności uniwersyteckiej i akademickiej, wielokrotnie nagradzanej i wyróżnianej za swoją pracę zawodową Rada Miejska w Przemyślu postanowiła przyznać przemyślance z pochodzenia taki tytuł”.

Na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata

Pani profesor ma wszechstronny wkład w rozwój młodego pokolenia zagrażając je pasją, pracowitością i zaangażowaniem w problemy współczesnego świata. Jako pierwsza w historii Polka otrzymała najbardziej prestiżową na świecie nagrodę dedykowaną dla kobiet w nauce – Międzynarodową Nagrodę L’Oreal – UNESCO For Women in Science oraz znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu TIME.

Z wnioskiem o nadanie tytułu dla profesor Lidii Morawskiej wystąpiło w czerwcu ub. roku Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, a w listopadzie Komisja ds. Opiniowania Wniosków o Nadanie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla pozytywnie zaopiniowała  ten wniosek. 

Młode lata spędziła w Przemyślu

Lidia Morawska dzieciństwo i młodość spędziła w Przemyślu, co wielokrotnie podkreślała. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu  oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu  Jagiellońskiego, na którym uzyskała doktorat w 1982 roku za badania nad radonem i gdzie pracowała jako wykładowca do 1987 roku. 

Założyła Laboratorium Jakości Powietrza

Przed dołączeniem do australijskiego  Queensland University of  Technology (QUT) w 1991 r., prowadziła badania na  Uniwersytecie  McMaster w Hamilton jako stażysta podoktorski Międzynarodowej  Agencji Energii Atomowej, a w latach 1987 – 1991 na Uniwersytecie w Toronto. W 1991 r. założyła Laboratorium  Aerozoli  Środowiskowych w QUT, przemianowane w 2002 roku na Międzynarodowe  Laboratorium  Jakości Powietrza i Zdrowia. 

Zainicjowała zamykanie środowisk podczas pandemii

W 2003 roku  objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego w QUT. Jest wieloletnią współpracowniczką i doradcą Światowej  Organizacji Zdrowia. W ostatnich dwudziestu latach współtworzyła  wszystkie wytyczne WHO  dotyczące standardów jakości powietrza. W czasie  pandemii COVID-19 prof. Morawska podjęła  szereg badań nad wirusem oraz inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia. Jej innowacyjne badania i konsekwentne działania przekonały  Światową Organizację Zdrowia do podjęcia właściwych kroków, aby uczynić zamknięte środowiska, takie jak szkoły i zakłady pracy, bezpieczniejszymi dla ludzi na całym świecie. 

Wybitny naukowiec prowadzący badania również w Chinach 

Lidia Morawska jest obecnie polsko-australijskim fizykiem i wybitnym profesorem w  School of Earth and Atmospheric Sciences na Queensland University of Technology oraz dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium ds. Jakości Powietrza i Zdrowia (ILAQH) w QUT. Jest współdyrektorem Australijsko-Chińskiego Centrum  Nauki i Zarządzania Jakością Powietrza, adiunktem na Uniwersytecie Jinan w Chinach, zastępcą rektora w Globalnym  Centrum Badań nad Czystym Powietrzem na Uniwersytecie  Surrey w Wielkiej Brytanii i zastępcą reaktora naukowego  czasopisma „Total Environment”. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin