REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 19 czerwca 2024

Lidia Morawska Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla. Jest wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time

Pani profesor będzie osobiście uczestniczyć w jutrzejszej (22 bm.) uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim (Fot. UM Przemyśl)

Lidia Morawska, polska fizyczka i wybitna profesor Uniwersytetu Technologicznego w Queensland w Australii, dyrektor Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, a prywatnie córka słynnego żeglarza kpt. Henryka Jaskuły, zostanie uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Pani profesor będzie osobiście uczestniczyć w jutrzejszej (22 bm.) uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim. Jej początek zaplanowano na godz. 11.

W projekcie uchwały dotyczącej nadania tytułu profesor Lidii Morawskiej stwierdzono, że:

„W uznaniu zasług dla kobiety o bogatym życiorysie, związanej ze swoją małą ojczyzną jaką jest Przemyśl i członkini społeczności uniwersyteckiej i akademickiej, wielokrotnie nagradzanej i wyróżnianej za swoją pracę zawodową Rada Miejska w Przemyślu postanowiła przyznać przemyślance z pochodzenia taki tytuł”.

Na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata

Pani profesor ma wszechstronny wkład w rozwój młodego pokolenia zagrażając je pasją, pracowitością i zaangażowaniem w problemy współczesnego świata. Jako pierwsza w historii Polka otrzymała najbardziej prestiżową na świecie nagrodę dedykowaną dla kobiet w nauce – Międzynarodową Nagrodę L’Oreal – UNESCO For Women in Science oraz znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu TIME.

Z wnioskiem o nadanie tytułu dla profesor Lidii Morawskiej wystąpiło w czerwcu ub. roku Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, a w listopadzie Komisja ds. Opiniowania Wniosków o Nadanie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla pozytywnie zaopiniowała  ten wniosek. 

Młode lata spędziła w Przemyślu

Lidia Morawska dzieciństwo i młodość spędziła w Przemyślu, co wielokrotnie podkreślała. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu  oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu  Jagiellońskiego, na którym uzyskała doktorat w 1982 roku za badania nad radonem i gdzie pracowała jako wykładowca do 1987 roku. 

Założyła Laboratorium Jakości Powietrza

Przed dołączeniem do australijskiego  Queensland University of  Technology (QUT) w 1991 r., prowadziła badania na  Uniwersytecie  McMaster w Hamilton jako stażysta podoktorski Międzynarodowej  Agencji Energii Atomowej, a w latach 1987 – 1991 na Uniwersytecie w Toronto. W 1991 r. założyła Laboratorium  Aerozoli  Środowiskowych w QUT, przemianowane w 2002 roku na Międzynarodowe  Laboratorium  Jakości Powietrza i Zdrowia. 

Zainicjowała zamykanie środowisk podczas pandemii

W 2003 roku  objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego w QUT. Jest wieloletnią współpracowniczką i doradcą Światowej  Organizacji Zdrowia. W ostatnich dwudziestu latach współtworzyła  wszystkie wytyczne WHO  dotyczące standardów jakości powietrza. W czasie  pandemii COVID-19 prof. Morawska podjęła  szereg badań nad wirusem oraz inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia. Jej innowacyjne badania i konsekwentne działania przekonały  Światową Organizację Zdrowia do podjęcia właściwych kroków, aby uczynić zamknięte środowiska, takie jak szkoły i zakłady pracy, bezpieczniejszymi dla ludzi na całym świecie. 

Wybitny naukowiec prowadzący badania również w Chinach 

Lidia Morawska jest obecnie polsko-australijskim fizykiem i wybitnym profesorem w  School of Earth and Atmospheric Sciences na Queensland University of Technology oraz dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium ds. Jakości Powietrza i Zdrowia (ILAQH) w QUT. Jest współdyrektorem Australijsko-Chińskiego Centrum  Nauki i Zarządzania Jakością Powietrza, adiunktem na Uniwersytecie Jinan w Chinach, zastępcą rektora w Globalnym  Centrum Badań nad Czystym Powietrzem na Uniwersytecie  Surrey w Wielkiej Brytanii i zastępcą reaktora naukowego  czasopisma „Total Environment”. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin