Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Mamy nową listę refundowanych leków

Ceny lekarstw także poszły w górę
Według zapowiedzi, list ma być mniej, ale nowości na nich więcej. (Fot. Archiwum)

Od 1 kwietnia nastąpią zmiany w refundacji leków, o czym poinformowano 18 marca w obwieszczenie Ministra Zdrowia. Od tego roku zmiany na listach leków refundowanych będą zachodzić rzadziej. Do tej pory publikowano je co dwa miesiące, teraz będą ogłaszane raz na kwartał. Według zapowiedzi, list ma być mniej, ale nowości na nich więcej.

– To druga lista w tym roku, ale pierwsza tak bogata. Mamy na niej 33 nowe terapie – zapowiedziała minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Więcej leków nieonkologicznych

Nowe terapie dotyczą m.in.: ginekologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorób rzadkich. Pacjenci zyskują dostęp do refundacji siedmiu terapii we wskazaniach onkologicznych oraz dwudziestu sześciu, we wskazaniach nieonkologicznych, w tym ośmiu we wskazaniach dla chorób rzadkich.

Zmiana w terapii genowej dla dzieci z SMA

Szczegóły dotyczące refundowania nowych terapii przedstawił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Poinformował, że w zakresie chorób rzadkich nastąpi długo wyczekiwana zmiana zapisów programu lekowego SMA w zakresie terapii genowej (dla dzieci do 2 roku życia) i chorych na mukowiscydozę (do 1 roku życia). Będzie też rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciw RSV, wirusa powodującego sezonowe zakażenia dróg oddechowych. Nastąpi również kompleksowe podejście do leczenia miastenii, w której przebiegu zajęte mogą być różne typy mięśni, np. poruszające gałkami oczu, mięśniami powiek, twarzy, gardła i krtani; mięśniami rąk i nóg, co pociąga za sobą trudności z dłuższym utrzymaniem rąk w górze, a w konsekwencji na przykład z myciem czy czesaniem włosów, z chodzeniem, wchodzeniem po schodach, bieganiem…

Tak dla polskich leków

Resort zdrowia zapowiada promowanie na rynku polskich leków, czyli wytwarzanych w Polsce. Najlepiej gdyby były wytwarzane w Polsce z wyrabianej w kraju substancji czynnej leku.

Na pierwszej liście jest 7 polskich producentów, 84 substancje czynne i 329 produktów o indywidualnych kodach. Natomiast na drugiej – 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty.

Dla jednych mniej, dla innych więcej

Nowa lista oznacza również ni mniej ni więcej, że… za pewne produkty pacjenci będą dopłacać mniej, za inne więcej. Największą obniżkę odnotowano za wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot. Za opakowanie zawierające 2 fiolki pacjenci zapłacą o 456,63 zł mniej, zaś za opakowanie z jedną fiolką – o 226,57 zł mniej.

Podwyżki, przekraczające nawet 100 zł, dotyczą diety eliminacyjnej w fenyloketonurii (polega na nieprawidłowej przemianie jednego z aminokwasów, który gromadząc się w organizmie w nadmiarze uszkadza mózg powodując ciężkie upośledzenie umysłowe. Więcej (o ok. 56 zł) zapłacą też pacjenci przyjmujący leki z fentanylem, stosowanym w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu towarzyszącego różnym jednostkom chorobowym.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin