REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Mieleckie pogotowie wzbogaciło się o cztery nowe ambulanse

Fot. arch. szpitala w Mielcu i UW w Rzeszowie

Karetki kupiono dzięki dotacji z Funduszu Medycznego, która wynosiła 2,4 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to 3,09 mln zł.

Konkurs na dofinansowanie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego z Funduszu Medycznego ogłoszono jeszcze 5 sierpnia ubiegłego roku. Na ten cel przeznaczono 75 mln zł. Dla województwa podkarpackiego przewidziano wtedy 6,6 mln zł. Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu otrzymała 2,4 mln zł (całkowita wartość inwestycji to ponad 3 mln zł), na zakup 4 karetek wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Będzie bezpieczniej

Pogotowie w Mielcu posiada obecnie 20 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 3 specjalistyczne. Obsługuje mieszkańców z powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, kolbuszowskiego oraz Tarnobrzega i Dębicy. Włączenie 4 nowych ambulansów do Systemu Ratownictwa Medycznego pozwoli na poprawę zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców oraz wpłynie pozytywnie na jakość udzielanych świadczeń osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Trzy z czterech nowych karetek będą jeździły po powiecie mieleckim, jedna będzie stacjonowała w Dębicy.

Wymienili już niemal cały tabor

Grzegorz Gałuszka, dyrektor placówki podczas środowej konferencji prasowej przed siedzibą mieleckiego pogotowia mówił, że od 2020 roku udało się PSPR w Mielcu zdobyć w formie różnych dotacji ok. 15 mln zł i kupić w sumie 21 karetek. Zapowiedział, że w najbliższą środę pogotowie ogłaszać będzie kolejny przetarg na dwie karetki.

– Mieszkańcy Podkarpacia muszą mieć pewność, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mogą liczyć na szybką pomoc. Nowe ambulanse z wykwalifikowanym personelem, będą doskonale służyły wszystkim potrzebującym – podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

– Cieszę się, że kontynuacja budowania naszego pogotowia ratunkowego tak sprawnie przebiega. Pamiętam, że kiedy obejmowałem funkcję dyrektora pogotowia to mieliśmy kilku, a nawet kilkunastoletnie samochody i sukcesywnie ten tabor rozwijaliśmy. Dzisiaj widzimy, że bardzo to przyspieszyło, dlatego składam wielkie gratulacje i podziękowania – przyznał Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Mamy już ponad 100 zespołów

W regionie funkcjonuje łącznie 101 zespołów ratownictwa medycznego (w tym 14 specjalistycznych).

– W 2023 r. wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w regionie wyjeżdżały do pacjentów 149 671 razy. Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu wykonała ponad 33 tys. wyjazdów – przedstawiała dane wojewoda podkarpacki.

– Biorąc pod uwagę tak ogromną liczbę wyjazdów potrzebna jest nieustanna modernizacja i wymiana taboru karetek. Bardzo się cieszę, że na Podkarpaciu w 2024 r. dzięki Funduszowi Medycznemu zakupionych i oddanych do użytkowania zostanie w sumie 11 ambulansów. Teraz pierwsze cztery przekazywane są na potrzeby Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Mamy jeszcze cztery dla Krosna i trzy dla Sanoka – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin