Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje wpisanie muscymolu i kwasu ibotenowego z muchomora czerwonego do wykazu substancji psychotropowych. Pozytywna decyzja ministra zdrowia oznaczać będzie, że handel nimi będzie traktowany jak przestępstwo i ścigany przez policję. Obecnie w Polsce wytwarzanie produktów zawierających te substancje i handel nimi są zabronione i objęte nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Za naruszenie zakazu grożą kary pieniężne w wysokości od 20 000 do 1 000 000 zł.
Powodem stanowiska jest rosnąca w internecie popularność, wręcz moda na nalewki z muchomora czerwonego. Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują luki w prawie, oferując produkty z muchomora jako „kolekcjonerskie”, podobnie jak to się działo w przypadku dopalaczy. Promują także rzekome „cudowne właściwości zdrowotne” tych preparatów.
Muchomor czerwony to trucizna
Podczas listopadowego posiedzenia, zespół ds. oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych jednogłośnie przyjął uchwałę, w myśl której zarekomendowano umieszczenie dwóch substancji – muscymolu i kwasu ibotenowego, jako substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia – w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych stanowiącym wykaz nowych substancji psychoaktywnych – poinformował 18 listopada br. Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.
Uchwała zostanie teraz przekazana Ministrowi Zdrowia, który na jej podstawie może dokonać zmiany w rozporządzeniu. Jeżeli Minister Zdrowia podejmie decyzję o wpisaniu tych substancji do rozporządzenia, to obrót zawierającymi je produktami będzie podlegać przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i będzie ścigany przez policję.
– Do tego czasu produkty zawierające kwas ibotenowy lub muscymol, które mogą zostać użyte w takich samych celach jak środek odurzający, substancja psychotropowa lub nowa substancja psychoaktywna, stanowią środki zastępcze w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii – dodał Główny Inspektor Sanitarny.
– Oznacza to, że handel muchomorem, wyciągami, wywarami z niego i innymi formami, jest w Polsce zabroniony i został objęty nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wytwarzanie i obrót takimi produktami są zakazane i podlegają karze pieniężnej w wysokości od 20 000 do 1 000 000 zł.