Do 3 czerwca można składać oferty w przetargu na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 9 w Głogowie Młp. Inwestycja nadzorowana przez GDDKiA wykonana zostanie w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Zapewnienia bezpieczeństwa w takich miejscach domagają się mieszkańcy.
W ramach zamówienia przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie dojść do przejść dla pieszych na ciągu głównym DK9 w Głogowie Małopolskim oraz na wlocie podporządkowanym tej drodze przy drodze gminnej na ul. Cichej.
Łączna długość wybudowanych chodników o szerokości 2 metrów wyniesie ok. 90 metrów. Zakres prac obejmuje również wykonanie oświetlenia dedykowanego dla przejść dla pieszych. Termin realizacji tego zadania w systemie „Projektuj – buduj” to maksymalnie 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
Na wniosek mieszkańców powstanie tymczasowe przejście
Do czasu kiedy wykonane zostaną wszystkie prace objęte zamówieniem, GDDKiA oddział Rzeszów podjęła decyzję o zastosowaniu rozwiązań tymczasowych. Drogowcy wyszli więc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Głogowa Młp. i w trosce o ich bezpieczeństwo, w pierwszej kolejności w obrębie skrzyżowania, prędkość dopuszczalna została obniżona z 70 km/godz. do 50 km/godz. Na DK9 wyznaczone zostało też tymczasowe przejście dla pieszych, do którego dojście zostało utwardzone kruszywem. Natomiast przy rowie, który znajduje się w obrębie przejścia, zamontowano barierki.
Opracowany projekt stałej organizacji ruchu uzyskał pozytywną opinię policji, Urzędu Miasta w Głogowie Młp. oraz Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Dzięki sprawnej współpracy władz lokalnych i wszystkich służb biorących udział w w tym zadaniu, od marca br. mieszkańcy mogą korzystać z nowego przejścia dla pieszych.
Udało się, choć nie było łatwo
Zadanie w Głogowie Małopolskim – zapewnienia bezpieczeństwa pieszym na DK9 – nie było ujęte w planie zamówień ani w budżecie na 2023 r. Niezależnie od tego, w związku z sygnałami mieszkańców o pilnej potrzebie budowy przejścia dla pieszych wraz z dojściami GDDKiA podjęła działania, mające na celu zapewnienie finansowania. Dzięki temu, możliwe było ogłoszenie przetargu jeszcze w ubiegłym roku.
Zadanie zostało zgłoszone do realizacji, a po uzyskaniu akceptacji, opracowany został projekt inwestycji, który został uzgodniony przez ministra infrastruktury. Przygotowane zostały wszystkie niezbędne materiały do ogłoszenia przetargu na realizację zadania w systemie Projektuj – buduj. 8 grudnia ub. roku przetarg został opublikowany. W postępowaniu złożono jedną ofertę, która została jednak odrzucona. Treść oferty była bowiem niezgodna z warunkami zamówienia oraz zawierała błędy w obliczeniu ceny.
W związku z tym konieczne było unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia dla tego zadania. Teraz przetarg został ponownie ogłoszony. Termin otwarcia ofert to 3 czerwca br.