Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Nietypowe warsztaty w Podkarpackim NFZ. Już w środę

Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ
Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie (Fot. Wit Hadło)

Jak wygląda świat osób z niepełnosprawnością wzroku? Będzie można tego doświadczyć podczas nietypowych warsztatów. W środę, 27 marca, w godz. 11-13, POW NFZ w Rzeszowie, przy ul. Zamkowej 8, zaprasza na bezpłatne warsztaty poświęcone problemom osób niewidomych i słabowidzącym. – Wyjątkowo serdecznie zapraszamy osoby, które wspierają lub mają w swoim otoczeniu osoby zmagające się z niepełnosprawnością związaną ze wzrokiem – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Funduszu.

I dodaje, że NFZ chce być innowacyjną instytucją cieszącą się większym zaufaniem społecznym. Chce być bliżej Pacjentów, promować zdrowy tryb życia i informować o możliwościach korzystania z badań profilaktycznych.

– Ale nie chcemy tylko o tym mówić, ale także pokazywać. Właśnie dlatego stworzyliśmy Kalendarz Zdrowych Wydarzeń, a w jego ramach kolejne, ciekawe wydarzenie. Wspólnie z Fundacją Szansa – Jesteśmy Razem (Fundacja Szansa dla Niewidomych), organizujemy nietypowe warsztaty – informuje Rafał Śliż.

Celem edukacja

Fundacja bezinteresownie wspiera, uczy, pomaga osobom niewidomy i słabowidzącym.

– Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, zapraszamy na wydarzenie wszystkie osoby, bez względu na wiek oraz pełną lub niepełną sprawność. Warsztaty są bezpłatne, nie wymagają żadnej rejestracji ani rezerwacji – kontynuuje rzecznik.

Celem spotkania jest edukacja, która może dać odpowiedzi na kilka pytań. Na przykład w jaki sposób choroby narządu wzroku powodują zaburzenia i utratę zdolności widzenia. Jakie utrudnienia w podstawowych czynnościach dnia codziennego powodują różne rodzaje wady wzroku. Jak prezentowane rzeczy, przedmioty codziennego użytku osób niewidomych i słabowidzących, mogą wspierać ich każdego dnia będąc obrazami dotykowymi.

Będzie można doświadczyć

W ramach cyklu „Środa z Profilaktyką” pod nazwą Świat zmysłów osób niepełnosprawnych przygotowano kilka nietypowych ćwiczeń dla wszystkich chętnych: spacer przy pomocy białej laski z zasłoniętymi oczami; wykonanie podstawowych czynności z utrudnieniem w postaci gogli pokazujących różne rodzaje wady wzroku; książki zapisane językiem Braille’a; ryciny, które tworzone są np. w formie dotykowej książeczki, zawierającej dotykowe i czarnodrukowe rysunki; rzeczy codziennego użytku osób niewidomych i słabowidzących (m.in. płynomierz – miernik poziomu cieczy z dźwiękami i wibracjami, urządzenie do głosowego etykietowania); termoformowane arkusze – jest to jeden ze sposobów uwypuklania obrazów, które stają się tym samym obrazami dotykowymi.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin