REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 19 września 2024

Nowoczesna diagnostyka w największych lecznicach na Podkarpaciu

Rozstrzygnięto największy w województwie podkarpackim, i jeden z największych w Polsce przetarg z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Podpisano już umowy, pomiędzy firmą, która doposaży placówki w sprzęt do diagnostyki laboratoryjnej, a czterema największymi wojewódzkimi podmiotami leczniczymi w regionie.

Wprowadzamy nowoczesną technologię, zapewniającą pełną automatyzację procesu diagnostycznego i standaryzację wyników badań w czterech największych wojewódzkich podmiotach leczniczych – podkreślił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podczas podpisania umowy.

To pierwsze takie rozwiązanie w naszym województwie

Przeprowadzenie wspólnego przetargu, możliwe było dzięki temu, że od 2021 roku Podkarpackie Centrum Medyczne w Rzeszowie realizuje program wieloletni na lata 2021–2025. Jego celem jest poprawa efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych, poprzez wdrożenie scentralizowanej platformy zakupowej.

– Przygotowania do przeprowadzenia wspólnego postępowania przetargowego, poprzez dostosowanie terminów zakończenia dotychczasowych umów oraz dokładne określenie potrzeb i oczekiwań podmiotów trwały od 3 lat – powiedział Krzysztof Bałata, dyrektor PCM w Rzeszowie.

Wybrano najkorzystniejszą ofertę

Postępowanie zostało poprzedzone przeprowadzeniem wstępnych konsultacji rynkowych, które trwały ponad cztery miesiące. Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia wynosiła ponad 36 mln zł. W postępowaniu złożono dwie oferty. Najkorzystniejszą przedstawiło Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.

Badania z zakresu immunochemii i biochemii stanowią podstawową i szeroką grupę spośród tych, wykonywanych przez laboratoria diagnostyczne. W szpitalach badania z tego zakresu wykonywane są całodobowo, bo służą do oceny i diagnostyki pacjentów.

Będzie nowocześnie i jednolicie

Obecnie laboratoria podmiotów biorących udział w przetargu, czyli Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr w 2 w Rzeszowie, szpitali wojewódzkich w Krośnie i Przemyślu oraz Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie stosują różne rozwiązania. Wśród nich znajdują się m.in. wolnostojące analizatory o różnej wydajności. Zlokalizowane często w różnych pomieszczeniach, co wymaga przenoszenia próbek przez pracowników. Sorter do próbek znajduje się tylko w jednym szpitalu, a w żadnej z jednostek nie było linii transportującej. Teraz to się zmieni.

– Laboratoria zostaną wyposażone w całkowicie zautomatyzowaną linię technologiczną, obejmującą analizatory, sortery do próbek we wszystkich podmiotach, linie transportujące w szpitalach oraz niezbędne oprogramowanie i integrację urządzeń z systemem informatycznym podmiotu leczniczego. Wyposażenie laboratoriów w najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku diagnostyki laboratoryjnej przyczyni się do minimalizacji występowania błędów przedlaboratoryjnych. Do zwiększenia wydajności procesu badań, skrócenia czasu oczekiwania na wyniki, oraz ułatwi pracę personelowi laboratoriów – powiedział Rafał Kochanowski, lider zespołu sprzedaży bezpośredniej w sektorze publicznym, Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.

Zakończony przetarg zwiększa czterem największym wojewódzkim placówkom leczniczym dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby pacjentów i wykonywanych badań laboratoryjnych. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza skraca czas leczenia pacjenta i ma wpływ na dalszą jakość życia pacjentów po zakończeniu leczenia.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin