REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Nowość dla pacjentów z rozrusznikami serca

Nie trzeba już jechać do szpitala, żeby skontrolować wszczepiony kardiowerter-defibrylator. Pierwszych stu chorych na Podkarpaciu, zostało objętych zdalnym monitorowaniem w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Pracownia Nadzoru Telemetrycznego nad Pacjentami z Implantowanymi Urządzeniami Wszczepialnymi (ICD/CRT), działa w KSW nr 2 od 20 lutego br.

Monitoring podczas snu

Chorzy posiadający takie urządzenia, otrzymują nadajnik przesyłający codziennie w nocy dane z implantowanego kardiowertera defibrylatora do poradni, gdzie są analizowane. Jeżeli w zapisach pojawiają się niepokojące informacje, zespół poradni kontaktuje się z pacjentem. Zazwyczaj nie jest konieczna jego osobista wizyta w specjalistycznej placówce.

Rozwiązanie to oferuje prawie codzienną kontrolę wszczepionego ICD/CRT bez konieczności wychodzenia z domu i bez względu na to, gdzie przebywa pacjent (np. wakacje). Przyspiesza rozpoznanie problemów, które mogą zagrażać życiu chorego. Umożliwia błyskawiczną modyfikację leczenia. Upraszcza życie chorego i jego najbliższych, ponieważ wizyta w poradni odbywa się tylko raz w roku. Badania naukowe potwierdzają, że taka metoda kontroli urządzeń, z uwagi na szybszą możliwość reagowania w przypadku wykrycia niepokojących zdarzeń, wydłuża życie.

Mogą i chcą monitorować więcej pacjentów

– Jako jedyny szpital na Podkarpaciu (i nieliczny w Polsce), oferujemy taką możliwość kontroli chorego. Jesteśmy w stanie objąć kontrolą pacjentów, bez względu na to, gdzie mieli implantowane urządzenie ICD. Jedynym warunkiem, włączenia do telemonitoringu jest stabilny zasięg telefonii komórkowej w domu pacjenta. Należy jednaj podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem, kontrolą zdalną mogą być objęci tylko pacjenci ze wszczepionym ICD lub urządzeniem do terapii resynchronizującej (CRT). Pozostaje mieć nadzieję, że w następnych latach opcja stanie się dostępna dla wszystkich naszych podopiecznych z rozrusznikami serca. Włączyliśmy już 100 pacjentów do nadzoru. Świadczenie jest w pełni refundowane przez NFZ – pisze na stronie KSW nr 2 w Rzeszowie, prof. dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, kierownik Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin