W piątek, 13 grudnia w Rzeszowie odbędą się obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tego samego dnia w w Nisku zaplanowano uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej działaczkom NSZZ „Solidarność”, internowanym podczas Stanu Wojennego w byłym Areszcie Śledczym w Nisku.
Początek rzeszowskich uroczystości wyznaczano na godz. 12, kiedy w Kościele Farnym zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po jej zakończeniu (godz. 13) przewidziano złożenie kwiatów i wieńców pod Krzyżem Misyjnym.
Uroczystości w Nisku również rozpocznie msza święta (godz. 10) w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin przy
ul. Mickiewicza 3. W planach są również okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości oraz organizatorów uroczystości. O godz. 11:45 zakończenie uroczystej mszy świętej i przejście uczestników wydarzenia przed tablicę pamiątkową (Plac Wolności 15). Na godz. 13. zaplanowano oficjalne uroczystości przed tablicą w tym odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego oraz poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz odczytanie nazwisk kobiet internowanych podczas stanu wojennego w Areszcie Śledczym w Nisku, a także składanie wieńców i wiązanek kwiatów. Tablica została sfinansowana ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Kampania społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
W związku z przypadającą w tym roku 43. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do przyłączenia się do kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
Takie światło zapłonie 13 grudnia o godzinie 19:30 m.in. przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Uroczystości nawiązują do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wówczas prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.
IPN zachęca do zapalenia 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w swoich domach w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Niech światło w naszych oknach przypomni o odwadze i determinacji tych, którzy nie poddali się opresji, a także o wsparciu, jakie Polacy otrzymali od społeczności na całym świecie.