REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego w Jaśle

Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle otwarto wybudowaną od podstaw siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego. W wybudowanym za blisko 22 mln zł obiekcie mieścić się będą oddział dzienny, oddział stacjonarny oraz poradnie specjalistyczne. Do tej pory poszczególne jednostki rozlokowane były w różnych częściach miasta, co utrudniało pacjentom dostęp do kompleksowej diagnostyki i leczenia.

W najgorszej sytuacji byli pacjenci oddziału psychiatrycznego, mieszczącego się w murach zabytkowego obiektu przy ulicy Za Bursą. To ponad dwa kilometry od głównego kompleksu szpitalnego, z którego codziennie trzeba było dowozić jedzenie lub przewozić pacjentów na konsultacje.

– Obecna siedziba oddziału psychiatrycznego mieści się w ponad stuletnim budynku, który kiedyś pełnił rolę bursy. W okresie I Wojny Światowej obiekt był szpitalem wojskowym, a w czasie II Wojny Światowej stał się siedzibą Gestapo. W jego piwnicach męczono i mordowano polskich patriotów. Budynek jest piętrowy,niestety brak windy nie pozwalał korzystać z piętra do celów medycznych. Warunki lokalowe były bardzo trudne mówił podczas otwarcia starosta jasielski, Adam Pawluś.

To zasługa wielu instytucji

Całkowity koszt realizacji inwestycji przekroczył kwotę 21,6 mln zł. Rozbudowa szpitala o budynek oddziału psychiatrycznego była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa w wysokości ponad 12,7 mln zł. Środkom powiatu jasielskiego w kwocie nieco ponad 7 mln zł. Oraz wkładu własnego szpitala – 1,9 mln zł.

Droga do osiągnięcia celu była długa i żmudna. Jednak Zarządowi Powiatu i Radzie Powiatu w Jaśle przyświecał cel, aby zapewnić pacjentom godne warunki pobytu i leczenia oraz poprawić warunki pracy personelu medycznego i technicznego. Udało się. Jesteśmy dzisiaj w nowo powstałym Centrum Zdrowia Psychicznego. Budynek ten jest budynkiem na miarę XXI wieku. W jednym miejscu mieści się poradnia psychiatryczna, poradnia terapii uzależnień, pobytu dziennego, świetlice, czyli całe zaplecze, które powinno być przy tym oddziale i w ogóle przy Centrum Zdrowia Psychicznego. Takie rozwiązanie pozwoli nieść kompleksową pomoc pacjentom, poprawiając ich komfort i bezpieczeństwomówił starosta.

Szybko i kompleksowo

Na pierwszym piętrze nowego budynku usytuowany jest oddział stacjonarny całodobowy z 38 łóżkami. Parter zajmie opieka ambulatoryjna, czyli oddział dzienny wraz z poradniami specjalistycznymi.

– Istotne jest to, że pacjenci oddziału psychiatrycznego będą mieli szybszy dostęp do diagnostyki, którą szpital zapewnia, jak również do konsultacji pozostałych lekarzy. Pacjenci z pozostałych oddziałów będą mieli szybszy dostęp do konsultacji lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów. Jest to bardzo istotne dla działalności szpitala. Natomiast jeżeli państwo zwrócicie uwagę na sam obiekt – on jest w takiej stonowanej kolorystyce. Dlaczego? Dlatego, że nie tylko istotna jest walka z niepełnosprawnością tak jak większość z nas sobie wyobraża, czyli windy, podesty, ale również kolorystyka. Ta stonowana kolorystyka również jest wyrazem zauważania tych potrzeb pacjentów. Przy tym projekcie najważniejsi są pacjenci, ale bardzo ważna jest kadra medyczna, żeby mogła pracować w odpowiednich warunkach. Myślę, że to zostało dotrzymane i nie tylko pacjentom, ale również pracownikom będzie się dobrze w tych warunkach pracować mówiła Beata Trzop, dyrektor szpitala.

Jak ważny to obiekt świadczą liczby. W naszym regionie jest zaledwie dziewięć oddziałów psychiatrycznych, w skali całego kraju 180. Tymczasem coraz więcej osób potrzebuje tego rodzaju pomocy:

Według złożonych publicznie deklaracji ze strony dyrekcji szpitala, w pierwszej kolejności planowana jest przeprowadzka oddziału stacjonarnego – najpóźniej do końca kwietnia. W następnym etapie dołączy tutaj oddział dzienny, a na samym końcu poradnie specjalistyczne.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin