REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 14 stycznia 2025

„Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Można otrzymać wsparcie na wymianę „kopciucha”

Projekt „Podkarpackie – żyj i oddychaj” będzie realizowany  do 2033 roku. (Fot. Wit Hadło)

Na Podkarpaciu wdrożony będzie unijny projekt LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Uczestniczy w nim 61 podkarpackich gmin, w których będą działać doradcy do spraw powietrza i energii. Doradcy zapewnią mieszkańcom tych gmin kompleksowe wsparcie przy wymianie „kopciucha”, termomodernizacji domu czy pomogą w uzyskaniu dotacji z takich programów, jak np. „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”.

Ten projekt to również szeroko rozumiana edukacja i zarządzanie energią. – Budżet projektu wynosi ponad 100 mln zł – mówi Anna Huk, członek zarządu województwa podkarpackiego, nadzorującą Departament Ochrony Środowiska, który realizuje projekt LIFE.

– Montaż finansowy udało nam się stworzyć dzięki środkom pozyskanym z zewnętrznych  funduszy – z unijnego programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami w tym projekcie jest aż 61 podkarpackich gmin, z którymi będziemy wspólnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza na Podkarpaciu.

Doradcy będą pomagać mieszkańcom przez 6 lat

We wszystkich gminach, biorących udział w projekcie, będą działać gminni doradcy.  Większość gmin już ich powołała i rozpocz 300 - IetpShops - Air Jordan 1 High OG Celadon FB9934 , air jordan 1 retro high gg black hot lavaęli oni szkolenia, aby jak najszybciej i jak najlepiej służyć pomocą mieszkańcom. Ich zatrudnienie finansowane jest z budżetu projektu. Doradcy będą pracować w gminach przez sześć lat.

W tym czasie będą koordynować wszystkie działania prowadzone przez urzędy gmin w zakresie poprawy jakości powietrza i zarządzania energią. Przede wszystkim będą pomagać mieszkańcom. – Doradcy będą blisko ludzi – powiedziała Anna Lorynowicz, kierownik projektu LIFE. – Sfinansujemy im też studia podyplomowe, tak aby byli dobrze przygotowani do swojej pracy.

Czym będą zajmować się doradcy?

Przede wszystkim będą świadczyć kompleksową pomoc związaną z wymianą starych pieców, tzw. kopciuchów. Podpowiedzą, jak sprawnie przeprowadzić termomodernizację budynku czy montaż instalacji OZE – na przykład fotowoltaicznych. Wskażą, jakie rozwiązania przyjąć, aby jak najwięcej zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a tym samym zmniejszyć rachunki.

Będą także doradzać, gdzie uzyskać dofinansowanie na wszystkie działania związane z termomodernizacją i wymianą źródła ogrzewania – z jakich programów i w jakim zakresie najlepiej skorzystać. Pomogą mieszkańcom wypełnić wnioski o dofinansowanie z różnych programów, np. takich jak: „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”.

Szczególną opieką doradcy otoczą osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. W tym zakresie będą współpracować z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Do ich zadań należeć będzie również identyfikacja budynków publicznych, które wymagają termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania oraz pomóc w pozyskaniu przez gminę pieniędzy na ten cel z programów krajowych i unijnych.

Edukacja konieczna

Ważna będzie również edukacja – jaki wpływ na zdrowie ma smog i jak można poprawić jakość powietrza. W tym zakresie doradcy będą organizować spotkania np. w szkołach lub podczas lokalnych wydarzeń plenerowych. Do ich zadań należeć będą również kontrole palenisk: doradcy zajmą się monitoringiem i ustalą czym są ogrzewane domy, jakie piece są w nich zainstalowane. Czy spełniają one np. wymogi uchwały antysmogowej obowiązującej na terenie Podkarpacia.

W ramach projektu planowane jest również opracowanie koncepcji mających na celu zwiększenie powierzchni obszarów zielonych. Chodzi o błękitno-zieloną infrastrukturę, taką jak np. łąki kwietnia, zielone ściany, zielone przystanki, ogrody deszczowe czy ogrody kieszonkowe.

System zarządzania energią na poziomie gminy

Podobne projekty realizowane są w innych województwach, ale tym, co wyróżnia LIFE Podkarpackie, jest unikalny moduł, który zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną.

W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz.

Gminy powinny nauczyć się zarządzania energią

– W tych gminach duży nacisk zostanie położony na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, jej magazynowania, racjonalizację wykorzystania, rozwój klastrów energii czy spółdzielni energetycznych ir jordan 4 military blue 202 poinformował Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. – Zależy nam bowiem na tym, aby gminy nauczyły się zarządzania energią – zarówno w swoich budynkach, jak też we wszystkich innych, na terenie całej gminy.

Dyrektor dodał, że samorząd wojewódzki chce żeby gminy tworzyły związki międzygminne, dzieląc się swoimi doświadczeniami z innymi samorządami.

Projekt „Podkarpackie – żyj i oddychaj” będzie realizowany  do 2033 roku.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin