Jak we wszystkich schorzeniach również w tej kwestii bardzo ważna jest profilaktyka i dbanie o swoje zdrowie. Podkarpacki NFZ wspólnie z Fundacją U_DAR Inkubator Przemian zapraszają na darmowe konsultacje. Spotkanie jest darmowe, nie wymaga rejestracji ani wcześniejszego umawiania się. Odbędzie się 25 października (piątek) w Podkarpackim NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8, w godzinach od 12 do 14.
– To pierwsze spotkanie w tym temacie, które u nas organizujemy, ale liczymy, że nie ostatnie. Warto skorzystać z porad ekspertów – osób które na co dzień spotykają się z pacjentami, lub sami nimi byli – mówi Rafał Śliż, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.
Czy udar można przewidzieć?
Udar mózgu to stan zagrażający życiu, który może nie być poprzedzony żadnym sygnałem ostrzegawczym. Ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i odpowiednia reakcja. Im szybciej zostanie udzielona profesjonalna pomoc, tym większe szanse chorego na przeżycie i zachowanie sprawności.
Jakie są jego konsekwencje?
Udary mają różne konsekwencje. Niektóre osoby mogą mieć problemy z mówieniem lub pisaniem oraz problemy z pamięcią. Mogą również mieć niedowład o różnym nasileniu lub porażenie np. połowy ciała.
Czy istnieje profilaktyka przeciwudarowa?
Bardzo ważnym aspektem jest profilaktyka. Warto zwiększać świadomość na temat przyczyn powstawania udarów oraz działań jakie można podejmować w ramach szeroko pojętej profilaktyki.
– Zapraszam na spotkanie z ekspertami Fundacji U_DAR Inkubator Przemian, którzy będą prowadzić indywidualne rozmowy w ramach punktu konsultacyjnego – mówi Rafał Śliż. – Głównym celem organizowanych u nas spotkań są: darmowe konsultacje na temat działań profilaktycznych chroniących przed ryzykiem wystąpienia udaru, udzielanie informacji na temat przyczyn powstawania udaru.