REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 16 września 2024

Poród z gwizdkiem? Dlaczego nie!

Fot. Mat. prasowe

Pierwszy „PORÓD Z GWIZDKIEM” na Trakcie Porodowym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle już za nami! Gratulujemy dzielnej Mamie! Cieszymy się, że możemy wychodzić naprzeciw potrzebom Pacjentek i wprowadzać nowe rozwiązania na naszej Sali Porodowej – czytamy na stronie szpitala w Jaśle.

O co chodzi z tym gwizdkiem? Otóż o stosunkową nowość na wielu salach porodowych, która przywędrowała z zachodu, a dokładnie z Francji. Ten gwizdek to niewielkie, plastikowe urządzenie. Nie przypomina gwizdka sędziowskiego używanego podczas meczu i nie wydaje głośnego dźwięku. Ma zaledwie kilka centymetrów, składa się z ustnika oraz pokrętła do regulacji siły wydechu. Wykorzystywany jest przy skurczach, a jego zadaniem jest ulżenie kobiecie podczas porodu. We Francji od lat jest wykorzystywany jako alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego. Oprócz uśmierzania bólu ma także wiele innych zalet. To chociażby lepsze dotlenienie dzidziusia, kontrola oddechu, zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza czy wzmocnienie mięśni brzucha. Wymaga skupienia, co działa na pacjentki wyciszająco i uspokajająco, dając poczucie kontroli nad swoim ciałem oraz przebiegiem porodu.

Jak korzystać z gwizdka?

Sekret gwizdka tkwi w tym, że kobieta podczas kontrolowanego i świadomego wydechu pobudza do pracy przeponę i mięśnie głębokie brzucha. Gdy zbliża się skurcz, rodząca – pod kierunkiem położnej – zaczyna jednostajnie dmuchać w gwizdek. Im bliżej rozwiązania tym opór powietrza wyższy. Reguluje się to za pomocą specjalnej skali rozpoczynającej się na poziomie 2,5, a kończącej na 0. W II okresie porodu poziom, gdy rozpoczynają się skurcze parte, gwizdek osiąga najwyższy poziom 0, a co za tym idzie – opór powietrza osiąga maksimum.

Czy metoda jest bezpieczna?

Jest to metoda całkowicie bezpieczna i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wystarczy krótki instruktaż już na sali porodowej. Pracę z gwizdkiem można jednak rozpocząć o wiele wcześniej, bo od 16 tygodnia, ćwicząc w domu lub w szkole rodzenia.

Co ciekawe gwizdek może być także stosowany u kobiet z problemami uroginekologicznymi do terapii mięśni w obrębie dna miednicy i krocza. Łagodzi dolegliwości związane na przykład z nietrzymaniem moczu, stolca czy gazów. Jedynym mankamentem jest fakt, że gwizdek nie jest bezpłatnym gadżetem na wyposażeniu porodówek. Trzeba go zakupić samodzielnie. Koszt, ok. 50 zł.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin