Lekarze Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, przy wsparciu światowej klasy specjalisty, dr Sivakumara Kothandama z Indii, przeprowadzili pionierski zabieg wszczepienia zastawki serca u 16-latki z poważną wadą wrodzoną. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i jedno z niewielu tego typu w tej części Europy.
Gabriela urodziła się z rzadką, złożoną wadą serca – wspólnym pniem tętniczym oraz ubytkiem przegrody międzykomorowej. Już w siódmym tygodniu życia przeszła pierwszą operację kardiochirurgiczną. Przez całe swoje życie zmagała się z problemami sercowymi, a głównym zagrożeniem była poważna niedomykalność zastawki płucnej. Częste wizyty w szpitalu i ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu stały się jej rzeczywistością. Teraz dzięki nowoczesnej technologii, dziewczynka zyskała szansę na życie wolne od bólu i ograniczeń.
Przełomowa technologia w Polsce
– Dziewczynka jest po korekcji złożonej wady serca oraz kilku zabiegach interwencyjnych. Obecnie głównym problemem klinicznym była duża niedomykalność zastawki płucnej. Dzięki szczegółowej analizie anatomii serca udało się dobrać odpowiedni rodzaj zastawki. To pierwszy taki zabieg w Polsce, który ma w pełni zastąpić tradycyjną operację kardiochirurgiczną- mówi dr Wojciech Tarała, koordynator Pododdziału Kardiologii Dziecięcej w KSW nr 2.
Współpraca międzynarodowa, która zmienia życie
Wyjątkowość tego zabiegu nie kończy się na samej technologii. Procedura była możliwa dzięki wsparciu światowej klasy specjalisty, dr Sivakumara Kothandama z Indii. Jego doświadczenie i cenne wskazówki były kluczowe dla sukcesu operacji.
– Jest to pierwsza tego typu zastawka założona w Polsce przy wsparciu dr Sivakumara Kothandama. Jego obecność była ogromnym wsparciem dla nas. Cieszymy się z tej współpracy międzynarodowej, która pokazuje, jak ważne jest zaufanie do naszego zespołu i naszego szpitala – mówi dr Piotr Weryński, kardiolog dziecięcy.
Nowa jakość życia dzięki nowoczesnej medycynie
Zabieg wszczepienia zastawki MyVal to ważny krok w leczeniu dzieci z poważnymi problemami sercowymi. Ta procedura daje pacjentom szansę na poprawę stanu zdrowia i zmniejszenie częstotliwości hospitalizacji. Dzięki takim rozwiązaniom, dzieci mogą odzyskać większą sprawność i lepszą jakość życia, wolną od ciągłych ograniczeń wynikających z choroby serca. Jest to istotna zmiana w sposobie leczenia pacjentów w Polsce, która może otworzyć nowe możliwości w terapii dzieci z wadami serca.
„Ten zabieg nie tylko otwiera nowe możliwości leczenia w Polsce, ale stawia rzeszowski szpital w czołówce europejskich ośrodków kardiologii dziecięcej. Pokazuje, że współpraca, innowacje i pasja mogą zmieniać życie naszych najmłodszych pacjentów” – czytamy na Facebooku lecznicy. W kolejce do takiego zabiegu czekają już następni pacjenci.
To kolejny sukces kardiologów z KSW nr 2 w Rzeszowie
9 grudnia przeprowadzili nowatorski zabieg „Rosa” polegający na wszczepieniu zastawki płucnej w miejsce aortalnej, u 49-letniego pacjenta. Do tej pory takie zabiegi były przeprowadzane tylko u dzieci.
Co ciekawe operację online śledziło ponad stu lekarzy z kraju i zagranicy, biorących udział w 12 Rzeszowskich Dniach Kardiochirurgii.