REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Robot da Vinci w akcji. Usunięto guza, oszczędzając nerkę

To pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim (Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie)

Operację częściowej nefrektomii nerki w asyście robota da Vinci wykonano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). To pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim.

Operowany był 62-letni mężczyzna, u którego zmiana została wykryta przypadkowo podczas kontrolnego, rutynowego badania USG. Pacjent jest obciążony kardiologicznie i wymaga stosowania leków przeciwkrzepliwych. Zabieg w asyście robota da Vinci, który gwarantuje maksymalnie niskie ryzyko krwawienia śródoperacyjnego, był w tym przypadku nieoceniony. Operacja trwała około półtorej godzin.

Wiele przyczyn raka nerki

W Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków raka nerki (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). Przypuszcza się, że przyczyny występowania raka nerki związane są z między innymi z predyspozycjami genetycznymi i rodzinnymi.

– Czynniki ryzyka, to też m.in. torbielowatość nerek, niewydolność nerek wymagająca dializowania, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie.

Niewielkie guzy, do kilku centymetrów nie dają objawów i bardzo często wykrywane są przypadkowo, podczas innych badań. Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza to krwiomocz bez towarzyszącego bólu, wyczuwalne przez powłoki brzuszne zgrubienie, dolegliwości bólowe podbrzusza lub okolicy lędźwiowej oraz ogólne złe samopoczucie. Najistotniejsze, w wykryciu guza nerki we wczesnym stadium, jest jednak regularne wykonywanie badań okresowych.

Usuwają guza nie nerkę

Do niedawna standardem leczenia była radykalna nefrektomia, tj. całkowite usunięcie nerki. Z czasem przy niewielkich zmianach, metodą na otwarto lub laparoskopowo, zaczęto usuwać guz z pozostawieniem narządu. Teraz, dzięki rozwojowi technologii robotycznej, możliwe jest przeprowadzenie operacji nerkooszczędzającej. Jest to zabieg skomplikowany i bardzo precyzyjny. Polega na usunięciu guza przy minimalnym ryzyku uszkodzenia zdrowej tkanki nerki.

– Operacja częściowej nefrektomii nerki w asyście robota da Vinci daje wiele korzyści. To m. in.: szybsza rekonwalescencja i szansa na powrót do normalnego funkcjonowania. Przy czym dolegliwości bólowe po operacji są znacznie mniejsze, utrata krwi jest znacznie mniejsza. Nie ma blizn – efekt kosmetyczny jest lepszy, a sam pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy – wylicza dr Janusz Ławiński.

Tego typu operacje staną się standardem

Operację częściowej nefrektomii nerki (NSS – nephron-sparing surgery),wykonali dr Janusz Ławiński, lek. Jakub Kempisty, lek. Karol Burdziak, wspólnie z zespołem Bloku Operacyjnego Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej USK w Rzeszowie.

Jak podaje Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie, operacje częściowej nefrektomii nerki w asyście robota chirurgicznego będą wykonywane już regularnie. Pacjenci ze zdiagnozowanymi guzami nerek, którzy kwalifikują się do zabiegu, mogą zgłaszać się do Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, aby zaplanować zabieg. Więcej informacji pod numerem telefonu 17 866-62-68.

Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin