REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 16 września 2024

Rzeszowski strażak – rzeczywistym dawcą szpiku

Fot. KM PSP w Rzeszowie

„St. ogn. Marek Marczak to strażak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rzeszowie. Zawsze chętny by pomagać innym i stawiać czoła trudnym wyzwaniom. Nasz strażak zarejestrował się jako dawca szpiku i komórek macierzystych w Fundacji DKMS 9 lat temu. W ostatnim czasie otrzymał informacje, że gdzieś na świecie jest osoba „brat bliźniak genetyczny”, której może uratować życie” – czytamy na stronie KM PSP w Rzeszowie.

– Nasz funkcjonariusz przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do oddania swoich komórek macierzystych. Cała procedura przebiegła bardzo szybko i w ostatnim czasie Marek oddał swoje komórki macierzyste czym jednocześnie podarował choremu pacjentowi szansę na nowe życie – pisze st. kpt. Jan Czerwonka.

Dawcy ratują życie

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Co roku ponad 800 pacjentów w Polsce zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego, tzw. „bliźniaka genetycznego”. Pomimo ponad 41 milionów potencjalnych dawców szpiku w światowej bazie i ponad 2 milionów w polskim rejestrze, nadal co 5. pacjent nie znajduje jednak zgodnego dawcy. To powód, dla którego tak ważne jest, by baza dawców cały czas się powiększała.

Do rejestru możemy się zarejestrować przez Internet

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza internetowego, na podany adres fundacja prześle pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych. Procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego. Po tym okresie Dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji drogą mailową.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin