Kolejny spacer miejski odbędzie się już w piątek, 10 maja. Zbiórka przy studni na rzeszowskim Rynku o godz. 17.30. Tym razem motywem przewodnim będzie Salomon Zweig.
Salomon Zweig urodził się w 1873 roku. Mieszkał ze swoją rodziną w Rzeszowie, posiadał tutaj dwa domy oraz Fabrykę Maszyn i Odlewnię Żelaza. Do dzisiaj na terenie miasta zachowało się wiele żeliwnych elementów wyprodukowanych w jego przedsiębiorstwie, między innymi włazy studzienek deszczowych, rury pionowe, czy tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę jednej z kamienic. Od kilku lat ślady Salomona Zweiga w Rzeszowie tropi Marta Wójcik i o efektach swoich poszukiwań opowie podczas najbliższego spaceru.
Marta Wójcik – kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów (m. in. wystawa w 2017 roku pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”), od 2022 roku sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.
Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.
Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).