Znamy już oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce wygrała Koalicja Obywatelska – 37,96% głosów, przed PiS – 36,16% i Konfederacją – 12,8%. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65%.
Miejsce tuż za podium zajął koalicyjny komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni – 6,91%. Na 5. miejscu znalazła się Lewica – 6,3%, zaś progu wyborczego nie przekroczyły komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (0,93%), Polexit (0,25%).
Czekali 10 lat na 1. miejsce
W całej Unii Europejskiej wybory odbywały się w dniach 6-9 czerwca. Wybierano 720 europarlamentarzystów. Polska w nowej kadencji będzie miała 53 mandaty – o jeden więcej niż dotychczas. Walczyło o nie 1020 osoby.
Tak prawdopodobnie będzie wyglądał podział mandatów: KO – 21, PiS – 20, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 3, Lewica – 3.
– Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to 1. miejsce na podium, jestem szczęśliwy, mamy prawo do radości i wzruszenia. Wiara czyni cuda. Mnie czasami aż brakuje oddechu, gdy patrzę na ludzi, którzy wątpią. Dziś te wybory mają wymiar szerszy. Pokazaliśmy, że ten nasz wysiłek ma wymiar o wiele szerszy niż narodowe sprawy – mówił podczas wieczoru wyborczego premier Donald Tusk.
– Ten wynik to jest dla nas wielkie zadanie. My w tym ostatnim okresie jesteśmy na tym samym poziomie. Wiemy, co zrobić, żeby ten poziom podnieść – przyznał z kolei Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
Kto europosłem z Podkarpacia?
Na Podkarpaciu o fotel europarlamentarzysty ubiegało się 69 kandydatów. Zasada co do liczby mandatów, jakie wywalczą kandydaci z każdego okręgu wyborczego jest prosta – im większa frekwencja w danym okręgu, tym więcej osób kandydujących z niego zdobędzie mandat.
W kończącej się kadencji, Podkarpacie miało trzech europarlamentarzystów: Tomasza Porębę, Bogdana Rzońcę (obaj PiS) oraz Elżbietę Łukacijewską (KO). Już wcześniej było wiadomo, że w nowej kadencji zabraknie tego pierwszego, który zadeklarował wycofanie się z polityki.
W województwie podkarpackim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość (52,87%) przed KO (23,73%) i Konfederacją (15,23%), Na 4. miejscu uplasowała się Trzecia Droga (4,71%), na 5. Lewica (2,07%). Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 1,16% głosów, zaś Polexit 0,24%. Frekwencja wyborcza w naszym województwie wyniosła 38,5%.
Mandat europosła na Podkarpaciu zdobyli: Elżbieta Łukacijewska (KWW Koalicja Obywatelska), Daniel Obajtek, Bogdan Rzońca (obaj KW Prawo i Sprawiedliwość), a także Tomasz Buczek (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość). Tym samym nasz region pierwszy raz w historii będzie miał aż czworo posłów w Parlamencie Europejskim.
W samym Rzeszowie wybory wygrała Koalicja Obywatelska (40,88%) przed PiS (34,20%) i Konfederacją (14,12%). Na dalszych miejscach uplasowała się Trzecia Droga (5,1%), Lewica (3,97%), Bezpartyjni Samorządowcy (1,5%) i Polexit (0,22%).
Kto pojedzie do Brukseli?
W gronie 53 osób, które dostały się do Europarlamentu, znajdą się:
Koalicja Obywatelska:
- Borys Budka
- Bogdan Zdrojewski
- Bartosz Arłukowicz
- Bartłomiej Sienkiewicz
- Krzysztof Brejza
- Magdalena Adamowicz
- Dariusz Joński
- Ewa Kopacz
- Jacek Protas
- Andrzej Halicki
- Marcin Kierwiński
- Kamila Gasiuk-Pihowicz
- Michał Wawrykiewicz
- Elżbieta Łukacijewska
- Łukasz Kohut
- Marta Wcisło
- Andrzej Buła
- Michał Szczerba
- Janusz Lewandowski
- Jagna Marczułajtis-Walczak
- Mirosława Nykiel
Prawo i Sprawiedliwość
- Beata Szydło
- Patryk Jaki
- Dominik Tarczyński
- Daniel Obajtek
- Jadwiga Wiśniewska
- Mariusz Kamiński
- Marlena Maląg
- Anna Zalewska
- Joachim Brudziński
- Adam Bielan
- Maciej Wąsik
- Tobiasz Bocheński
- Waldemar Buda
- Kosma Złotowski
- Piotr Mueller
- Małgorzata Gosiewska
- Michał Dworczyk
- Jacek Ozdoba
- Arkadiusz Mularczyk
- Bogdan Rzońca
Konfederacja:
- Grzegorz Braun
- Anna Bryłka
- Stanisław Tyszka
- Marcin Sypniewski
- Ewa Zajączkowska-Hernik
- Tomasz Buczek
Trzecia Droga:
- Adam Jarubas
- Krzysztof Hetman
- Michał Kobosko
Lewica:
- Robert Biedroń
- Joanna Scheuring-Wielgus
- Krzysztof Śmiszek