Przed świętami Bożego Narodzenia w Poczcie Polskiej miał odbyć się strajk generalny. Pocztowcy nie przyjmowaliby wówczas listów i paczek. Pracownicy domagają się bowiem podwyżki 1000 zł brutto, a zarząd Poczty Polskiej dotąd nie chciał jej wypłacić. Jest już decyzja związków w sprawie planowanego ogólnopolskiego protestu.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej oraz Związek Zawodowy Pracowników Poczty informują, że w ramach trwających sporów zbiorowych, podjęto decyzję o przesunięciu akcji strajkowej na późniejszy, bardziej odpowiedni termin.
Decyzja ta wynika z troski o dobro klientów oraz odpowiedzialnego podejścia do realizacji misji społecznej Poczty Polskiej.
Grudniowy strajk uderzyłby m.in. w emerytów
W uzasadnieniu decyzji związków zawodowych, która zapadła 5 grudnia wieczorem, można przeczytać, że:
„Strajk w grudniu mógłby zakłócić dostarczanie kluczowych usług, takich jak wypłaty świadczeń emerytalnych i rentowych. Utrudnienia te mogłyby dotknąć klientów, którzy w tym czasie szczególnie polegają na niezawodności usług Poczty Polskiej”.
Ponadto, związkowcy zwracają uwagę, że ich celem jest prowadzenie działań skierowanych wobec pracodawcy i właściciela spółki, a nie klientów indywidualnych, którzy nie powinni być stroną sporu. Przedstawiciele związków zawodowych działających w Poczcie Polskiej podkreślają, że przesunięcie terminu akcji strajkowej nie oznacza rezygnacji z walki o realizację zgłoszonych postulatów. Wynik referendum strajkowego daje pełne podstawy do ogłoszenia strajku w dogodnym terminie, jeśli dalsze negocjacje nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Jest szansa na porozumienie
Trwające negocjacje dotyczące Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy są istotnym krokiem w kierunku realizacji postulatów (m.in. podwyżki wynagrodzenia dla tysięcy pocztowców w wysokości 1000 zł brutto i powstrzymania zwolnień z pracy) zgłoszonych w sporach zbiorowych.
Związkowcy reprezentujący pocztową załogę liczą na to, że pracodawca podejmie odpowiedzialne działania zmierzające do wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego dla obu stron.