REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 3 października 2024

Studenci medycyny mogą ubiegać się o miesięczne stypendium w kwocie 3 tys. zł

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay

Rusza druga edycja programu stypendialnego pn. „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”. Nabór wniosków odbędzie się w dniach od 7 do 18 października br. poprzez elektroniczny formularz. Link umożliwiający wypełnienie formularza zostanie zamieszczony na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie w dniu rozpoczęcia naboru, tj. 7 października.

Projekt rozpoczął się w 2023 roku. Ma na celu zachęcenie studentów medycyny do wyboru specjalizacji deficytowych, w których brakuje kadry medycznej, takich jak m.in. psychiatria, anestezjologia i intensywna terapia, neurologia, chirurgia ogólna czy geriatria.

W ramach programu, studenci kierunku lekarskiego będą mogli ubiegać się o miesięczne stypendium w wysokości 3 tys. zł. Łącznie w latach 2024-2027 program otrzyma wsparcie w wysokości 1,641 mln zł. To inicjatywa, która nie tylko wspiera młodych lekarzy, ale również zapewnia długofalową poprawę dostępności do deficytowych specjalistów na Podkarpaciu.

W pierwszym naborze podpisano 27 umów

9 ze studentami IV roku, 14 – ze studentami V roku oraz 4 ze studentami VI roku. W pierwszej kolejności rekomendowane były wnioski studentów kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego (stypendium przyznano 24 studentom z tej uczelni), oraz te złożone przez studentów, którzy studiują poza Podkarpaciem, ale mają stałe miejsce zamieszkania na terenie województwa podkarpackiego. Stypendium przyznano sześciu takim studentom z innych uczelni w kraju: z Wrocławia, Lublina, Opola, Torunia, Katowic i Białegostoku. Większość stypendystów stanowią mieszkańcy województwa podkarpackiego. Dwie osoby mieszkają w województwie małopolskim, ale studiują na Uniwersytecie Rzeszowskim. Umowa zobowiązuje stypendystów do pracy w szpitalach dla których organem założycielskim jest marszałek. Mają pracować rok dłużej niż brali stypendium.

Stypendia dla tych, którzy wskazali specjalizacje deficytowe

Wśród stypendystek pierwszego naboru była Aleksandra Mokrzycka, studentka VI roku na Uniwersytecie Rzeszowskim, która wiąże swoją przyszłość z neonatologią, i wskazała ją jako główną specjalizację. Planuje także po studiach zostać w Rzeszowie. – Ten program bardzo wspiera studentów, którzy chcą pozostać w miejscu swojego zamieszkania i tutaj realizować swoje zawodowe pasje i rozwijać karierę. Dla mnie, jako dla studentki VI roku, jest to bardzo duże wyróżnienie, a także wsparcie finansowe, dzięki któremu będę mogła realizować swoje dalsze cele i marzenia. Pieniądze na razie będę odkładać, by potem przeznaczyć je na płatne kursy doszkalające – mówiła podczas środowej konferencji (3 stycznia), Aleksandra Mokrzycka.

Studenci, którzy podpisali umowy wskazali w pierwszej kolejności następujące specjalizacje: anestezjologię i intensywną terapię (6 osób); neurologię (6 osób); choroby wewnętrzne (4 osoby); psychiatrię (5 osób); radiologię i diagnostykę obrazową (3 osoby); neonatologię (3 osoby); chirurgię ogólną (2 osoby); kardiochirurgię (1 osoba).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin