Pod tym hasłem kryje się seria 12 podcastów, przygotowanych przez Fundację Pogody Ducha, mająca na celu zwiększenie świadomości na temat przemocy domowej i wsparcie ofiar. Eksperci z różnych dziedzin, takich jak psychologia, prawo, ratownictwo medyczne i duchowieństwo, dzielą się swoją wiedzą.
Tu oglądniesz kolejne odcinki:
- Przemoc domowa – fakty i mity – Eksperci rozwiewają wątpliwości, obalają mity i wyjaśniają, czym jest przemoc, jakie ma formy i przejawy.
- Rodzaje przemocy domowej – Omawiane są różne formy przemocy, m.in. emocjonalna, manipulacja i przemoc ekonomiczna.
- Przemoc wobec dzieci – Psychiatra i psycholog analizują skutki fizycznej i psychicznej agresji wobec dzieci oraz zaniedbania emocjonalnego.
- Przemoc – formy i fazy – Omówienie cyklu przemocy w rodzinie i metod obrony przed nią.
- Pokrzywdzeni przez przemoc domową – Skutki przemocy i porady, jak pomóc ofiarom.
- Uzależnienia a przemoc w rodzinie – Wpływ uzależnień na rodzinę, współuzależnienie i jego rola w procesie leczenia.
- Niebieska karta – Wyjaśnienie procedury Niebieskiej Karty i jej skutków w walce z przemocą.
- Przeciwdziałanie przemocy przez otoczenie – Podkreślenie roli świadków przemocy i potrzeby reakcji.
- Prawne, psychologiczne i medyczne aspekty ochrony przed przemocą – Omówienie roli ratowników medycznych, psychologów i prawników w ochronie ofiar.
- Pomoc instytucji społecznych, wspólnot i Kościoła – Rola ośrodków pomocy, kościoła i innych instytucji w wspieraniu ofiar przemocy.
- Lokalne sposoby i miejsca udzielania pomocy – Instytucje lokalne i organizacje pozarządowe oferujące pomoc ofiarom przemocy.
- Podsumowanie serii – Refleksje na temat przemocowych doświadczeń oraz zachęta do reagowania i pomagania.
Nie bądź obojętny na przejawy przemocy wokół Ciebie. Reaguj!
Podcasty zostały zrealizowane przez rzeszowską Fundację Pogody Ducha w ramach projektu „TAK dla pomocy, NIE dla przemocy domowej”. Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.