REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

Teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym. Szpital w Tarnobrzegu wprowadził nową metodę leczenia

Teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym to zaawansowana metoda leczenia, która jest szczególnie przydatna w terapii nowotworów piersi (Fot. Facebook WS w Tarnobrzegu)

„Po wielu miesiącach przygotowań, od 16 października w naszym Szpitalu dostępne jest leczenie teleradioterapią z bramkowaniem oddechowym” – czytamy na Facebooku Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu.

Teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym to zaawansowana metoda leczenia, która jest szczególnie przydatna w terapii nowotworów piersi (ale nie tylko dop. red.). Technika polega na synchronizacji naświetlania z cyklem oddechowym pacjenta, co pozwala na dokładniejsze kierowanie promieniowania na zmiany nowotworowe i jednoczesne minimalizowanie dawki promieniowania do zdrowych tkanek, zwłaszcza w okolicy serca i płuc.

Duże korzyści dla pacjentów

W przypadku pacjentek z rakiem piersi, stosowanie bramkowania oddechowego może przynieść kilka korzyści.

Ochronę zdrowych tkanek: minimalizacja ekspozycji na promieniowanie zdrowych tkanek, co podnosi bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

Zwiększenie dokładności leczenia: dzięki synchronizacji naświetlania z oddechem pacjentki, możliwe jest bardziej precyzyjne ukierunkowanie promieniowania na tkanki nowotworowe.

Zminimalizowanie powikłań: ograniczenie dawek promieniowania na narządy krytyczne może prowadzić do zmniejszenia ryzyka powikłań i działań niepożądanych, takich jak zapalenie płuc czy uszkodzenie serca.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb pacjentki: technika umożliwia personalizację leczenia w oparciu o specyfikę anatomiczną i funkcjonalną każdej pacjentki.

Warto zauważyć, że teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym wymaga zaawansowanego sprzętu oraz odpowiedniego przygotowania pacjentki, w tym edukacji dotyczącej techniki oddychania. Przed rozpoczęciem terapii lekarze przeprowadzają dokładną ocenę, aby ustalić, czy ta metoda jest odpowiednia dla konkretnej pacjentki.

Ważne

Szpital zaprasza też na I Tarnobrzeską Konferencję Onkologiczną dla Pacjentów, 18 października, w godz. 10 -14.30 w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych (PANS), ul. Wyszyńskiego 10, w Tarnobrzegu.

Wydarzenie jest dedykowane pacjentom onkologicznym, ich rodzinom, bliskim oraz wszystkim, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej i nowoczesnych metod leczenia, na której będzie możliwość wysłuchania prelekcji dotyczącej innej nowoczesnej metody leczenia – brachyterapii, którą omówi dr n. med. Marcin Sawicki, kierownik Zakładu Radioterapii w Tarnobrzegu.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin