7 listopada 2024 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi receptę na leki psychotropowe będzie można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta. Nowe przepisy dotyczą takich substancji jak fentanyl, morfina, oksykodon oraz konopie.
Tego dnia zacznie obowiązywać rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Zmiana przepisów to odpowiedź resortu zdrowia na problem związany z przepisywaniem bez kontroli recept na silne leki, m.in. opioidy.
Opioidy nie przez receptomaty
W praktyce chodzi o ukrócenie procederu wystawiania recept na leki opioidowe przez tzw. receptomaty, komercyjnie, bez realnego kontaktu z lekarzem, a także podczas teleporady u lekarza specjalisty przyjmującego „na NFZ” i podczas wizyty prywatnej.
Nowe zasady odnoszą się głównie do tego by pacjent receptę na środki odurzające i psychotropowe otrzymał dopiero po osobistym zbadaniu. W załączniku do rozporządzenia umieszczono aktualną listę substancji, których przepisywanie wymaga spełnienia tego wymogu. Znalazły się na niej: fentanyl, morfina, oksykodon, konopie (przepisy dotyczą konopi innych niż włókniste oraz wszelkich ekstraktów, nalewek farmaceutycznych i żywicy).
Jest wyjątek
Wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja dotycząca kontynuacji leczenia preparatem, a osobą wystawiającą receptę jest lekarz POZ przyjmujący w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, z wyłączeniem umowy dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Resort zaznacza przy tym, że po wejściu w życie rozporządzenia w tej sprawie wystawione uprzednio recepty zachowają ważność (ponieważ były wystawione zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami).