REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 17 października 2024

Tylko w lipcu szkolenie przeszło blisko 2 tys. terytorialsów

Łącznie na terenie całego Podkarpacia w lipcowych szkolenia wzięło udział blisko 2 tysiące podkarpackich terytorialsów. (Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej)

Blisko 500 żołnierzy z 31 batalionu lekkiej piechoty zmierzyło się z oceną zdolności do koordynacji działań bieżących wszystkich pododdziałów ćwiczących. Z kolei terytorialsi z Tarnobrzega wzięli udział w szkoleniu przeciwkryzysowym w środowisku wodnym nad Zalewem Wilcza Wola. Łącznie na terenie całego Podkarpacia w lipcowych szkolenia wzięło udział blisko 2 tysiące podkarpackich terytorialsów.

div id=”mobile-ad-2″>

W miniony weekend 6-7 lipca 2024 roku prawie 2 tysiące żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” szkoliło się w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych. Ćwiczenia odbyły się w tzw. Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO).

Różnorodność szkoleń realizowanych przez podkarpackich terytorialsów oparta została o ćwiczenia rotacyjne żołnierzy z 31 batalionu lekkiej piechoty. Scenariusz terytorialsów z Rzeszowa zakładał działanie w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowej, podczas której zlokalizowano obecność Grup Dywersyjno-Rozpoznawczych. Konieczne było podjęcie działań mających na celu kontrolę poszczególnych rejonów działania kompanii lekkiej piechoty. Żołnierze organizowali m.in. punkty kontrolne, patrole, okrążenia bezpośrednie oraz prowadzili działania nieregularne aranżując zasadzki i napady.

Szkolenie to podstawa

– Było to bez wątpienia największe ćwiczenie w historii Podkarpackiej Trójki, a jednocześnie pierwsze ćwiczenie taktyczne z wojskami szczebla batalionu. Ćwiczenie było bardzo wymagające nie tylko ze względu na wysoką dynamikę działań własnych i przeciwnika. Sprawdzaliśmy też zdolności pododdziałów w dowodzeniu z wykorzystaniem aplikacji ATAK. A także pozycjonowania poprzez MGPO, działania w środowisku zakłóceń radioelektronicznych czy dronów, a dodatkowo w tym wszystkim towarzyszyły nam upały. Osiągnięcie celów ćwiczenia i potwierdzenie kompatybilności batalionu nie studzi naszych ambicji szkoleniowych. Dlatego od razu po ćwiczeniu płynnie przechodzimy na szkolenie górskie z 21 BSP, US Army oraz TZKOP/JTAC z procedur Close Air Support – powiedział ppłk Przemysław Jarema, dowódca 31 batalionu lekkiej piechoty w Rzeszowie.

Na lądzie…

W miniony weekend 6-7 lipca 2024 roku prawie 2 tysiące żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” szkoliło się w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych. (Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej)

Ćwiczenie taktyczne podczas lipcowego szkolenia rotacyjnego terytorialsów z Rzeszowa, było podsumowaniem poziomu wyszkolenia żołnierzy w drugim roku szkolenia zaawansowanego w 3 PBOT. W ćwiczeniu wzięło udział blisko 500 żołnierzy ze wszystkich kompanii lekkiej piechoty, pluton logistyczny oraz pluton dowodzenia i zabezpieczenia.

W trakcie ćwiczenia działały niezależne grupy pozoracji z pododdziałów spoza batalionu dzięki czemu ćwiczebne oddziaływanie przeciwnika było bardzo realne i dawało dowódcom kompanii możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w rozwiązywaniu sytuacji awaryjnych i reagowania na powstałe zdarzenia. Przeprowadzenia ćwiczenia na taką skalę stanowiło podsumowanie dotychczasowych wysiłków szkoleniowych oraz ćwiczeń dowódczo-sztabowych. W trakcie ćwiczenia skupiliśmy się głównie na ocenie zdolności pododdziałów do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem oraz oceną zdolności batalionu do koordynacji tzw. działań bieżących wszystkich pododdziałów batalionu poprzez rozwinięte zespoły kierownictwa ćwiczenia. Jesteśmy pierwszą brygadą i batalionem w WOT który wchodzi po kolei w etapy i lata kolejnych szkoleń – powiedział mjr Sławomir, zastępca dowódcy 31 blp.

I na wodzie

Z kolei terytorialsi z kompanii tarnobrzeskiej podczas szkolenia rotacyjnego szkolili się nad Zalewem Wilcza Wola wraz z Państwową Strażą Pożarną z Kolbuszowej, OSP Wilcza Wola i Lipnica. Scenariusz ćwiczeń terytorialsów zakładał wodne szkolenie kryzysowe oraz m.in. symulowane zdarzenie wypadku wodnego czy też udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia życia w wodzie.

Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

-Terytorialsi z tarnobrzeskiego batalionu szkolili się z technik ewakuacji poszkodowanych z wody i udzielania pierwszej pomocy. Doskonalili także techniki pływania oraz poruszania się w w wodzie w kombinezonach. Regularne uczestniczenie w zajęciach dotyczących działań kryzysowych, jak szkolenie wodne pozwala żołnierzom na rozwijanie zdolności pozwalających je wykorzystać w czasie służby oraz wspierania lokalnych społeczności – opowiada kpr. Marcin, żołnierz z 34 blp.

Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Kolejne szkolenie podstawowe dla ochotników w ramach cyklicznej akcji „Wakacje z WOT” odbędzie się 17 sierpnia 2024 roku. Termin ten jest wybrany nieprzypadkowo – to wyjście naprzeciw uczniom szkół średnich, którzy ukończyli 18 rok życia, ale również nauczycielom oraz pracownikom oświaty, którzy przerwę międzysemestralną będą mogli wykorzystać na udział w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym bez rezygnacji z codziennych obowiązków.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin